Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Przewodniki na wycieczkach - czy ktoś to jeszcze kupuje?

Przewodniki na wycieczkach - czy ktoś to jeszcze kupuje?

Świadomy turysta przed wylotem do innego kraju powinien się czegoś o nim dowiedzieć. Nie chodzi tu o naukę historii i języka od podstaw, ale o zaczerpnięcie podstawowych informacji o kulturze i zwyczajach w danym kraju, zwłaszcza jeśli jest on bardzo odległy od naszego. Czy wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem książkowym w ręku jest uzasadnione? Czy klienci kupują jeszcze przewodniki turystyczne?
 

Podróże w nieznane

Nie ulega wątpliwości, że podróże kształcą i poszerzają nasze horyzonty. Wycieczki bliższe i dalsze powodują, że poznajemy nowych ludzi, zwiedzamy ciekawe miejsca i widzimy z bliska, jak żyje się w innych miejscach na świecie. To pouczające doświadczenia, które - jak twierdzi wielu turystów - uzależniają, ale wyłącznie w pozytywny sposób.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Turysta, który chce dowiedzieć się jak najwięcej o kraju, w którym przebywa lub do którego się wybiera, może uzyskać sprawdzone informacje z książkowych przewodników. Turystyka jest branżą, w której specjalizuje się wielu pisarzy - głównie praktyków, którzy sami odwiedzili dany kraj i obecnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Jakie przewodniki warto kupować?

Nagrody Magellana dla przewodników

18 maja 2017 roku odbyła się dziewiąta edycja konkursu Nagród Magellana, w którym to wydawcy wartościowych publikacji turystycznych nagradzani są za propagowanie wysokiej jakości treści, rozbudzanie pasji podróżniczej oraz za wychowywanie poprzez czytanie nowego pokolenia podróżników. Nagrody przyznano podczas Warszawskich Targów Książki, a w konkursie o prestiżowe wyróżnienie walczyły w tym roku 54 tytuły. Przyznano 14 nagród głównych, 13 wyróżnień oraz nagrodę specjalną dla podróżników. Bez wątpienia takie książki podróżnicze i typowe przewodniki warto kupować.

Nagrody Magellana przyznawane są w kilku kategoriach głównych:

 • Przewodnik tekstowy - zwycięzca w 2017 roku to książka „Armenia. W krainie chaczarków, wulkanów i moreli” autorstwa Krzysztofa Kamińskiego i Krzysztofa Dopierały,
 • Przewodnik ilustrowany - zwycięzca to książka „Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim” - autorzy: B. Małolepszy, M. Moszyński, M. Pukianiec, ex aequo z „Gruzja. Przewodnik 3w1” - autorzy: Anna i Marcin Szymczakowie,
 • Przewodnik kieszonkowy - nie przyznano nagrody głównej, ale trzy wyróżnienia:
  • „Powiat mikołowski. Tradycyjnie nowoczesny” - Teresa Karkowska;
  • „Spacerem po Krakowie” - Dariusz Jędrzejewski,
  • „Szlak kulinarny Opolski Bifyj. Informator” - Elżbieta Tomczyk-Miczka.
 • Przewodnik dla aktywnych - zwycięzca to „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza” - Natalia Tomasiak, Marcin Świerc,
 • Mapa i plan turystyczny - zwyciężyła publikacja „Czarnogóra. Mapa samochodowo-turystyczna. 1:275 000”,
 • Książka podróżnicza - zwyciężyła książka „Biel. Notatki z Afryki” - Marcina Kydryńskiego,
 • Album - zwyciężyły „Słynne mapy” - Jerry Brotton,
 • Przewodnik dla dzieci - zwyciężyła publikacja „Wombat Maksymilian” - Marcin Kozioł,
 • Przewodnik mobilny - zwyciężyła aplikacja Od Bałtyku po Kaszuby,
 • Książka reportażowa - dwie zwycięskie publikacje: „Czad. W poszukiwaniu straconego”, Arun Milcarz, ex aequo z „Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej” - Szymon Opryszek, Maria Hawranek,
 • Poradnik podróżniczy - zwycięzca „Sztuka minimalizmu w podróży” - Mike Clelland,
 • Przewodnik kulinarny - zwycięzca „Polish Culinary Paths” (wersje: angielska, chińska, japońska, koreańska) - Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Ponadto za wydarzenie roku komisja Nagród Magellana uznała wprowadzenie na polski rynek serii przewodników Lonely Planet wydawnictwa Pascal.

Polecane serie przewodników

W poszukiwaniu konkretnych sprawdzonych i aktualnych informacji o danych miejscach warto sięgnąć po takie przewodniki jak seria Pascal Go!, Miasta Świata wydawnictwa Pascal, czy serię Marcopolo. Wielu podróżników uznaje za najlepsze przewodniki książki z serii Lonely Planet. Jest ona przeznaczona dla specyficznej grupy miłośników podróży, którzy są zwolennikami zwiedzania na własną rękę.

/ Frwh /

Komentarze:


danutar
2017-10-15


I ja kupuję, zdecydowanie. Czytam wprawdzie wszystko, co na temat interesującego kierunku "ma do powiedzenia" internet, ale nie wyobrażam sobie wyjechania w podróż bez przewodnika książkowego.

piea
2017-10-12


w odpowiedzi na tytuł artykułu, odpowiem tylko: - tak, ja kupuję :))
Wciąż kupuję i mam ze 3 pełne półki przewodników wszelakich:); wiem, ze ciocia wiki i wujcio Google- załatwia dziś wszystko, ale ja mam sentyment do książek i zdjęć papierowych... :), więc książki uwielbiam takie, które mogę sobie przekartkowac i poczuć zapach farby drukarskiej a zdjęcia wywołuję z każdej podróży (oczywiście nie wszystkie:).
Moje pokolenie tak juz ma i te wszystkie nowinki techniczne są bardzo fajne ale nie zastapią niestety wielu rzeczy :)
PS. i wciąż wysyłam też pocztówki do znajomych zamiast sms-ów :)

Jack
2017-10-09


Od prawie 9 lat jeżdżę na wakacje na Kubę i mam z 7 przewodników, zawsze okazały się niezmiernie pomocne.

Jeden z nich był wyłącznie na temat Hawany i dzięki niemu mogliśmy sami świetnie zwiedzić to miasto, nawet niektórzy lokalni ludzie nie wiedzieli o rzeczach, o których wspominał przewodnik.

Ale coraz więcej korzystam z informacji na Internecie na forach podróżniczych, reviews oraz blogach. Wiele z tych ostatnich jest wspaniałych i zawierają więcej przydatnych informacji, niż przewodniki książkowe. A co najważniejsze, można od razu zadać pytania autorom!

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA