Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Poruszanie się po Gran Canarii

Poruszanie się po Gran Canarii

Czym i jak najlepiej poruszać się po Gran Canarii? Do wyboru mamy kilka środków transportu - autobusy, taksówki oraz samochody z wypożyczalni. Podpowiadamy jak funkcjonuje transport publiczny na Gran Canarii i z której możliwości poruszania się najlepiej skorzystać.
 

Autobusy
Korzystanie z autobusów to najbardziej ekonomiczne i dość wygodne rozwiązanie, jedynym jego minusem jest dłuższy czas przejazdu w porównaniu z taksówką i samochodem z wypożyczalni, ale i temu można zaradzić.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Sieć autobusów na Gran Canarii jest bardzo dobrze rozwinięta, pozwalają one dojechać praktycznie do każdej większej i średniej miejscowości. Główny dworzec na wyspie „San Telmo” znajduje się w stolicy - Las Palmas. To stąd wyjeżdżają autobusy w różne części wyspy (oczywiście są także linie, które kursują pomiędzy innymi miejscowościami, z pominięciem Las Palmas).

Najczęściej uczęszczaną przez turystów trasą jest przejazd z południa wyspy, gdzie znajdują się kurorty wypoczynkowe, do stolicy - na północ. Korzystając z autobusów mamy do wyboru dwie możliwości - autobus „normalny”, zatrzymujący się po drodze w mniejszych miejscowościach lub „pospieszny”, który ma mniej przystanków i przez większą część trasy poruszają się głównymi drogami. W obu przypadkach cena biletu za przejazd jest taka sama, oszczędzamy jednak sporo czasu. Minusem jest fakt, że „pospieszne” kursują rzadziej.

Przykładowo - dość popularną linią normalną jest „1” kursująca z Maspalomas do Las Palmas. Całą trasę liczącą ok. 70 km pokonuje w 1,5 godziny. Alternatywą jest linia „50”, która tą samą trasę pokona w około 40 minut. W obu przypadkach za bilet zapłacimy 5,6 euro. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy przy wsiadaniu do autobusu.

Jak widać warto więc dokładnie przeanalizować rozkłady jazdy autobusów, żeby wybrać optymalną i zaoszczędzić dzięki temu czas.

Taksówki
Przejazd taksówkami jest najbardziej opłacalny w obrębie danej miejscowości - za stosunkowo nieduże pieniądze możemy się przemieścić szybko i sprawnie z punktu A do punktu B.

Opłata początkowa wynosi 2,2 euro, za każdy kilometr zapłacimy 0,53 euro w mieście i 1,07 euro poza miastem w godzinach 6-22 i odpowiednio 0,6 i 1,22 euro w godzinach 22-6. Wszystkie taksówki posiadają taksometr i płacimy według jego wskazania. Nie ma sensu targowanie się lub ustalanie z góry ceny za przejazd na danej trasie, gdyż nie przyniesie to żadnego rezultatu.

Samochód z wypożyczalni
Wypożyczenie samochodu na Gran Canarii to dość wygodny i elastyczny sposób na poruszanie się po wyspie. Najbardziej opłaca się, gdy chcemy dużo podróżować i najlepiej w kilka osób, dzięki czemu koszt wypożyczenia i paliwa będzie niższy na każdą osobę.

Wypożyczenie samochodu średniej klasy (np. Seat Ibiza), to wydatek ok. 33-40 euro za dobę z pełnym ubezpieczeniem). Cena zależy od wypożyczalni, gdzie koniecznie trzeba się targować, szczególnie jeśli wypożyczamy samochód na kilka dni. Za paliwo zapłacimy mniej niż w Polsce. Benzyna bezołowiowa kosztuje ok. 1,08 euro/litr, a olej napędowy 1,05 euro/litr.

Promy
Pomiędzy miejscowościami turystycznymi na południu wyspy możemy także przemieszczać się niewielkimi promami. Jedną z najpopularniejszych tras jest ta prowadząca z Playa de Mogan do Puerto Rico. Za jej pokonanie zapłacimy 6 euro za osobę dorosłą.

/ Fr, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: