Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże w Turcji

Plaże w Turcji

Gdzie są najładniejsze, piaszczyste plaże w Turcji? Którą plażę wyrbać? Bogata kultura, piękne zabytki, smaczne jedzenie, ale przede wszystkim... wspaniałe plaże. To to, co Turcja ma najlepszego do zaoferowania spragnionym słońca turystom...
 

Do Turcji co roku zjeżdżają tysiące turystów. Dzięki swojemu położeniu, stanowi bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynkowe. Choć Turcja ma dostęp aż do czterech mórz: Egejskiego, Śródziemnego, Czarnego i Marmara, to główne ośrodki turystyczne znajdują się wzdłuż wybrzeża dwóch pierwszych. To tu trafimy na najchętniej uczęszczane i jedne z najpiękniejszych plaż w kraju.

Tutejsze plaże są zróżnicowane zarówno pod względem wielkości, jak i podłoża. Położone w niedalekiej od siebie odległości plaże mogą się znacznie różnić. Znajdziemy wiele piaszczystych, które stały się wizytówkami Turcji, jak i te kamieniste - mniej zagospodarowane i rzadziej uczęszczane. Na tureckim wybrzeżu nie spotkamy może odpowiednika wyśnionej, bajkowej, rajskiej plaży, możemy się jednak spodziewać kilku „perełek”...

Turystyka w Turcji rozwinęła się na tak masową skalę, że trudno znaleźć tutaj nietknięte, dziewicze plaże. Na każdej z nich natrafimy na co najmniej kilku turystów. Napotkamy tu jednak na niezwykle malownicze miejsca, piękne zatoczki i długie, niekończące się pasy złotego piasku.

Plaża KleopatryJednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych Turcji jest Riwiera Turecka ze słynną Alanyą. To tu znajduje się najbardziej znana plaża Wybrzeża Morza Śródziemnego - Plaża Kleopatry. Jest to ulubione miejsce wczasowiczów. Złoty piasek, niekończąca się plaża i czysta woda, a także wspaniały widok na dumnie górującą nad miastem XIII-wieczną twierdzę seldżucką dodają Alanyi wiele uroku. Niestety, Plaża Kleopatry jest bardzo zatłoczona, i w ciągu dnia ciężko tu zaobserwować jej piękno. W niektórych miejscach chcąc zażyć morskich kąpieli należy uważać na dość wysokie i silne fale.

W poszukiwaniu innych, piaszczystych i ładnych plaż możemy udać się do mniejszych, choć równie chętnie odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych. Choć Side góruje na liście najbardziej popularnych tureckich kurortów, przypomina małe spokojne miasteczko. Tutejsza plaża jest szeroka i piaszczysta, a poprzez atmosferę miasta, ma znacznie więcej uroku niż np. wcześniej wspomniana Plaża Kleopatry.

Kilka piaszczystych, ale niezbyt ciekawych plaż znajdziemy w innym popularnym kurorcie - Bodrum. Plaże te, choć stanowią często odwiedzane miejsce kąpieli słonecznych, nie cieszą się sympatią przede wszystkim ze względu na wodę, której czystość pozostawia wiele do życzenia. Podobna sytuacja panuje w Kuşadasi, ciekawie położonym, tuż obok Efezu turystycznym miasteczku.

Będąc jednak w Kuşadasi warto wybrać się poza miasto. Na tych, którzy zdecydują się na 6-kilometrową podróż czeka nagroda w postaci 22-kilometrowego pasa złotego piasku, nie bez powodu nazywanego „Long Beach”. Jest to jedna z najpiękniejszych i najczystszych plaż w okolicy.

Kolejnym popularnym kurortem jest Marmaris. Tutejsza plaża jest bardzo ładna, szczyci się pięknymi widokami. Niestety, poprzez ogromny napływ turystów do miasta, jest dość zatłoczona i ciężko tu naprawdę wypocząć. Lepsze plaże znajdują się w nieopodal położonych miasteczkach Icmeler i Turunc.

Piękne i mniej uczęszczane plaże znajdziemy np. w Belek, gdzie przybywają turyści chcący odetchnąć i odpocząć od zgiełku miasta. Tutejsza plaża jest szeroka, piaszczysta z łagodnym zejściem do morza. Najlepsze jednak dopiero przed nami...

Nie lada gratką dla wytrawnych plażowiczów jest Kemer i tutejsza plaża Moonlight. Oprócz tej cudownej plaży, słynącej z pięknych widoków, znajdziemy tu także wiele malowniczych zatoczek.

Plażowym rajem jest także jedno z najbardziej popularnych w ostatnich latach miejsc wypoczynkowych - Oludeniz. Miasteczko położone jest w pięknej zatoce, przy wspaniałej lagunie. Tutejsza plaża szczyci się mianem jednej z najpiękniejszych w całym kraju. Biel piasku kontrastuje z lazurową wodą i wspaniałymi widokami. Niegdyś przyjeżdżało tu niewielu turystów, przez co miejsce to sprawiało wrażenie nietkniętego. Dziś mamy do czynienia z ich masowym napływem, każdy bowiem chce skosztować tego smakowitego kąska, jakim jest tutejsza plaża i rozpościerające się z niej widoki.

Plaże w Turcji są różne. Piaszczyste, kamieniste, piękne i te niezbyt ciekawe. Wszystkie jednak przyciągają do siebie rzesze miłośników opalania i kąpieli morskich. Tureckie plaże bowiem spełniają wszystkie zachcianki turystów. Każdy, nie ważne czy chce w spokoju wypocząć, spacerować godzinami po niekończącym się piasku, czy uprawiać któryś ze sportów wodnych, definitywnie znajdzie tu coś dla siebie.

/ mzi /

Komentarze:


piea
2010-12-13


Najpiękniejsza jest Turcja egejska- i riwiera turecka ze swoimi hotelami- blokowiskami, nigdy tego nie przebije!!!

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: