Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Opony Nokian - sto lat doskonalenia produktów

Opony Nokian - sto lat doskonalenia produktów

Nokian Tyres to firma z Finlandii, w której od półtora wieku rozwija swoją działalność - początkowo w przemyśle gumowym, a od 1925 roku w bardziej wyspecjalizowanej branży oponiarskiej. Po latach doskonalenia produkcji i testowania opon w trudnych warunkach zimowych obecnie jest jednym ze światowych liderów, kojarzonych z wyjątkowym ogumieniem zimowym i nienagannej przyczepności.
 

Wiek doskonalenia produktów i jego efekty

Historia opon Nokian rozpoczyna się w pierwszej połowie ubiegłego wieku, chociaż zakłady, które obecnie je produkują mają znacznie odleglejsze korzenie. Założycielem pierwszego niewielkiego przedsiębiorstwa w Tampere był Knut Fredrik Idestam. Ten mało znany inżynier górnictwa otworzył w 1865 roku zakład, który działał w przemyśle leśnym. Przeprowadzka do miejscowości Nokia, zmiana nazwy na Nokia Wood Mills oraz połączenie z Finnish Rubber Works (zakładami gumowymi) i Finnish Cable Works dały początek firmie Nokia Corporation. Pomimo powstania nowej spółki zakłady gumowe prowadziły niezależną produkcję, która początkowo obejmowała opony rowerowe, a od 1932 roku - samochodowe. Pierwszym sztandarowym produktem tej marki była Nokian Hakkapeliitta, oficjalne zaprezentowana w 1936 roku. Stanowiła ona pierwszy krok na długiej drodze do współczesnych produktów, znanych z wyjątkowych parametrów i przyczepności. Warto też dodać, że po osiągnięciu sukcesu przez telefony Nokia w 1988 roku z korporacji wyodrębniła się niezależna spółka Nokian Tyres, która od tego czasu rozwija się samodzielnie w swojej branży.

Rygorystyczne testy w zimowych warunkach

Marka Nokian jest znana głównie z opon zimowych, chociaż po latach promowania właśnie takiego wizerunku przedsiębiorstwo wprowadziło też na rynek modele letnie i całoroczne. O ich jakości decydują przede wszystkim starannie dopracowane konstrukcje oraz surowe testy, jakim są poddawane nowe modele ogumienia. Ponieważ firma przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa jazdy zwłaszcza zimą, na potrzeby jej sprawdzania utworzono specjalne centrum testowe w Laponii, w miejscowości Ivalo. Nie można zaprzeczyć, że koło podbiegunowe gwarantuje sprawdziany w najsurowszych możliwych warunkach, których nie spotyka się na drogach Europy czy Kanady. Efektem są produkty o niewiarygodnej wręcz przyczepności, dostosowane do niskich temperatur, lodu i śniegu. Obecnie są one uznawane za jedne z najlepszych opon zimowych na świecie. Nokian Tyres przykłada ogromną wagę do testów, dlatego każda nowa opona jest sprawdzania nie tylko w Laponii, ale również na terenie testowym w Nokii, w centrum technologicznym w Hiszpanii, oraz podczas testów drogowych. Ogumienie jest też weryfikowane w ekstremalnych warunkach, dzięki czemu gotowe produkty dają gwarancję pełnej sprawności niezależnie od miejsca, w którym się znajdą.

Modele Nokian w SklepOpon.com

Chociaż marka Nokian jest kojarzona z oponami zimowymi, wysoka jakość produktów oraz ich bezpieczeństwo nie zostały zarezerwowana jedynie dla tego okresu roku. O oponach tej marki mówi się, że zachowują się perfekcyjnie bez względu na to, w jakim klimacie, i w którym kraju jada po drogach. SklepOpon.com oferuje opony Nokian zimowe, letnie oraz całoroczne przeznaczone do wszystkich typów samochodów. Większość modeli charakteryzuje się też dobrymi parametrami w kategorii poziomu generowanego hałasu (np. całoroczny model WEATHERPROOF SUV - 69 dB) oraz oszczędną jazdą (np. Nokian Line SUV - klasa B). Warto też dodać, że wiele modeli ogumienia tej marki jest doskonale przystosowane do eliminacji zjawiska aquaplaningu, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku jazdy po roztopionym śniegu i błocie pośniegowym. W klasie przyczepności A znalazły się m.in. całoroczne opony WEATHERPROOF do samochodów osobowych oraz modele Line SUV do samochodów z napędem na cztery koła.

/ Frw /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA