Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Nowe banknoty 100-dolarowe w USA

Nowe banknoty 100-dolarowe w USA

W lutym 2011 roku w Stanach Zjednoczonych do obiegu zostanie wprowadzony nowy banknot 100-dolarowy, który ma być dużo trudniejszy do podrobienia.
 

Tak jak na dotychczasowej 100-dolarówce, również na awersie nowego banknotu będzie widniał wizerunek Benjamina Franklina, na rewersie będzie rysunek Independence Hall w Filadelfii.

Powodem wprowadzenia na rynek nowych banknotów jest przeciwdziałanie fałszerstwom. Banknot 100-dolarowy jest najczęściej podrabianym nominałem za granicą. Szacuje się że 2/3 100-dolarówek znajduje się w obrocie właśnie poza granicami USA. W Stanach Zjednoczonych fałszerze najchętniej podrabiają banknot 20-dolarowy.


Nowe 100-dolarówki będą posiadały szereg zabezpieczeń przed ich fałszowaniem. Najbardziej widocznym będzie przechodzący przez środek banknotu jasnoniebieski „pasek bezpieczeństwa”, dający specjalne efekty wizualne przy ustawianiu go pod różnym kątem patrzenia.

Studolarówka jest ostatnim z banknotów, w których wykonano modyfikację zabezpieczeń przed fałszerstwami. Wcześniej zabiegiem takim poddano banknoty o nominałach 5, 10 i 50 dolarów.

Wprowadzenie nowych 100-dolarówek nie spowoduje wymiany dotychczasowych banknotów będących w obiegu, które pozostaną ważne.

/ Fr / 2010-04-27

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA