Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najwięcej wypadków zdarza się w czerwcu - jak ubezpieczyć się na wakacje?

Najwięcej wypadków zdarza się w czerwcu - jak ubezpieczyć się na wakacje?

Początek lata to wyjątkowo trudny okres dla kierowców. To właśnie wtedy ma miejsce najwięcej stłuczek i kolizji. Jak wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji, w czerwcu 2017 roku doszło do 3258 wypadków, w których aż 3948 osób zostało rannych! Jakie ubezpieczenie warto wykupić, aby na drodze czuć się naprawdę bezpiecznie?
 

Dobre ubezpieczenie komunikacyjne nie odwróci biegu wydarzeń. Pozwoli jednak zminimalizować ich negatywne skutki. Jak wybrać to, które okaże się realnym wsparciem?

Sposób wyboru polisy powinien być podyktowany jej rodzajem. Dla OC kluczowa będzie cena, dla AC, Assistance i NNW - zakres. Dlatego możesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC w 2019 na Klaro.pl, ale w przypadku dodatkowych ubezpieczeń najważniejszy jest zakres ochrony.

Cena autocasco jest drugorzędna - co Ci bowiem po ubezpieczeniu, które zapewni Ci odszkodowanie tylko w kilku sytuacjach, np. na naprawę szkód spowodowanych przez żywioły? Plusem jest oczywiście odszkodowanie za uszkodzenia samochodu wskutek potężnej burzy, ale, niestety, ze skutkami kradzieży auta zostaniesz sam. W artykule Nie płać za naprawę auta. Koszty tych szkód może pokryć firma ubezpieczeniowa zobaczysz, jak wiele napraw szkód może sfinansować ubezpieczyciel.

Jak wybrać najlepsze OC?

OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Zakres polisy określa prawo, jest on więc identyczny we wszystkich ofertach na rynku. Głównym kryterium wyboru OC powinna być cena. Ubezpieczyciele rywalizują również pakietami OC + AC.

Nie wszyscy wiedzą, że różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie! Aby nie przepłacić, należy dokładnie porównać dostępne na rynku oferty.

Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie ze sprawdzonej porównywarki ubezpieczeń. Porównywarka jest prostym w obsłudze narzędziem, które pozwala poznać aktualne wysokości składek w kilkunastu towarzystwach. Bezwysiłkowo, szybko i naprawdę wygodnie - wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń Klaro.

Czy OC można wykupić tylko na wakacje?

Nie. Obowiązek zawarcia umowy OC spoczywa na wszystkich kierowcach pojazdów mechanicznych. Poza pewnymi wyjątkami polisę wykupuje się na 12 miesięcy.

Ważne: ochrona OC obowiązuje wyłącznie w Polsce. Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd za granicę, koniecznie poproś ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Jego to dokument, który potwierdza zawarcie umowy OC w Polsce i obowiązuje na terenie:

Albanii,
Macedonii,
Maroko,
Mołdawii,
Białorusi,
Rosji,
Czarnogóry,
Bośni i Hercegowiny,
Tunezji,
Iranu,
Turcji,
Izraela,
Ukrainy.

Choć większość ubezpieczycieli oferuje darmową Zieloną Kartę, są również takie, które za jej wydanie naliczają dodatkową opłatę.

Czy można wykupić AC tylko na wakacje?

Decyzja o sprzedaży krótkoterminowego autocasco zależy od firmy ubezpieczeniowej. Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić AC tylko na miesiąc, skontaktuj się z PZU lub Compensą. Z naszego doświadczenia wynika, że oba towarzystwa są otwarte na niestandardowe potrzeby kierowców - mówi doradca z Klaro.pl.

Jak wybrać najlepsze AC na urlop?

Głównym kryterium wyboru autocasco powinien być zakres ochrony. Najszerszą ochronę zapewniają ubezpieczenia all risk. Chronią one od wszystkich ryzyk, które nie zostały wskazane w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ze względu na szeroki zakres polisy w wariancie all risk są najdroższe. Tańsze, chroniące od wskazanych przez ubezpieczyciela ryzyk, zapewniają wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku zaistnienia konkretnych zdarzeń (np. kradzieży auta lub kolizji z innym pojazdem).

W kontekście np. 2-tygodniowych wakacji najbardziej prawdopodobnym zdarzeniem jest kolizja z innym samochodem oraz kradzież auta, części jego wyposażenia czy bagażu, zwłaszcza jeśli będziesz parkować w miejscu nieznanym i niestrzeżonym.

Czy można wykupić assistance tylko na wakacje?

Tak. Assistance można wykupić na określony okres, nawet na kilka dni. Krótkoterminowe Assistance oferują m.in.: AXA Direct, Link4 czy Generali.

Jak assistance samochodowe przyda Ci się na wakacje?

Assistance zapewnia wsparcie ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Im dalej od domu jesteś, tym rozwiązanie takiego problemu może być trudniejsze.
Podczas trasy zabrakło Ci paliwa?
Twój samochód ma awarię?
Dziecko dostało wysokiej gorączki?
Dzięki assistance firma ubezpieczeniowa popędzi Ci z pomocą - dosłownie lub zdalnie. Zapewni dowóz paliwa, zapłaci za pobyt w hotelu, zorganizuje dalszą podróż dzięki samochodowi zastępczemu oraz umówi wizytę lekarską.

Ważne: jeśli wyjeżdżasz poza Polskę, sprawdź zakres terytorialny ubezpieczenia. Tańsze warianty obowiązują z reguły w naszym kraju, droższe - również poza jego granicami. Jeśli często podróżujesz z rodziną, upewnij się także, że assistance zapewni wsparcie także Twoim najbliższym, np. zapewniając im miejscowy nocleg na czas Twojej hospitalizacji.

Czy można wykupić NNW tylko na wakacje?

Jak najbardziej. Kompleksowe polisy NNW o szerokim zakresie ochrony oferują m.in.: PZU, Allianz czy AXA Direct.

Wakacyjne NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) należy do grupy ubezpieczeń osobowych. W przypadku NNW komunikacyjnego firma ubezpieczeniowa chroni finansowo kierowcę i pasażerów - ich nazwiska nie są określone w umowie. Ochrona dotyczy kierowcy, który został ofiarą wypadku, oraz wówczas przewożonych osób.

NNW przewiduje wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. Biorąc pod uwagę fakt, że najwięcej wypadków ma miejsce właśnie latem, NNW powinno być popularniejsze niż jest obecnie. Ochrona ubezpieczeniowa NNW obowiązuje także w sytuacji, jeśli to Ty spowodujesz kolizję. Chroni ona wyłącznie osoby i nie obejmuje zniszczonego w wypadku mienia.

Szczegółowy zakres NNW zależy od TU oraz wybranego wariantu polisy.
Większość przewiduje wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu powstały m.in. podczas:

  • ruchu pojazdu,
  • wsiadania bądź wysiadaniu z pojazdu,
  • przebywania w aucie w trakcie zatrzymania bądź postoju pojazdu,
  • naprawy pojazdu na trasie jazdy.

Ubezpieczenia NNW zapewniają także:

  • wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku,
  • wypłatę świadczeń z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • zwrot kosztów leczenia (także poza granicami kraju), transportu zwłok i pogrzebu.

Dzięki możliwości dostosowania zakresu ochrony do własnych potrzeb NNW jest nieocenionym wsparciem podczas wakacyjnych wyjazdów - podsumowuje ekspert porównywarki Klaro.

/ Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA