Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najpiękniejsze plaże na Sardynii

Najpiękniejsze plaże na Sardynii

Sardynia, druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, słynie przede wszystkim z pięknych plaż i czystego morza. Wiele osób nawet nie bierze pod uwagę wyjazdu na tę włoską wyspę, decydując się na bardziej popularne miejsca w Grecji czy Hiszpanii. Jednak warto przyjrzeć się bliżej Sardynii, a dokładniej jej plażom.
 

Północny wschód - Olbia i okolice
Samoloty czarterowe najczęściej lądują w Olbii. Ci, którzy spędzą wakacje w tym mieście, najbliżej mają na plażę Pittulongu. Jest długa, szeroka, z białym piaskiem i widokiem na pobliską wyspę Tavolara. Można tam dojechać autobusem miejskim nr 4. Bilety kupuje się u kierowcy lub w Tabacchi. Dla zmotoryzowanych przy plaży znajduje się bezpłatny parking samochodowy. Dla tych, którzy zgłodnieją lub poszukują orzeźwienia, albo dobrego włoskiego espresso czekają bary. Bardzo dobre jedzenie serwują w Mama Beach. Restauracja czynna jest od 8 rano do późnych godzin wieczornych.

Warto wybrać się też ok 25 km na południe od Olbii - do San Teodoro. Tam mamy piękną plażę La Cinta, polecaną głównie miłośnikom windsurfingu. W czwartek możemy połączyć dzienne plażowanie z zakupami na wieczornym mercato, czyli lokalnym targu w mieście.

Wybrzeże milionerów - Costa Smeralda
Szmaragdowe Wybrzeże to odcinek między zatokami Cugnana i Arzachena. Zaczyna się 12 km na północ od Olbii. Legenda głosi, że w 1958 roku zawinął tutaj jacht arabskiego księcia Aghi Khana IV. Ów potentat finansowy tak bardzo zachwycił się urokliwym i pełnym zatoczek miejscem, że postanowił stworzyć ekskluzywny kurort dla śmietanki towarzyskiej. Costa Smeralda stała się symbolem hedonistycznej rozrywki i turystyczną wizytówką wyspy. Tutaj swoje wille ma Silvio Berlusconi, Flavio Briatore, Naomi Campbell a wakacje spędzają liczne gwiazdy sportu, kina i rozrywki.

Największą plażą jest Lisia Ruja. Doskonałe miejsce na spacery a także kąpiele w morzu, które faktycznie ma kolor szmaragdowy. Leży pomiędzy Portorisco a Cala di Volpe. W hotelu Cala di Volpe swoje ostatnie wakacje spędziła księżna Diana i Dodi Al-Fayed.

Inne plaże na Costa Smeralda warte polecenia to Romazzino, która znajduje się na południe od Porto Cervo - nieoficjalnej stolicy Szmaragdowego Wybrzeża. Cenią ją sobie głównie rodziny z dziećmi.

Warto poleżeć też na Capriccioli, małej plaży otoczonej granitowymi skałkami czy Rena Bianca, która znajduje się ok 10 km na południe od Porto Cervo. Rena po sardyńsku oznacza piasek, który jest tam biały i bardzo drobny.

Jeśli ktoś preferuje miejskie plaże, to zdecydowanie powinien wybrać tę w Baja Sardinia. Dookoła kwitnie życie kulinarne, kulturalne i rozrywkowe. W ciągu dnia można coś przekąsić w Havana Club tuż przy pomniku w kształcie żagla a wieczorem udać się na aperitivo do pobliskiego Phi Beach - klubu na świeżym powietrzu. Stamtąd już bardzo blisko do najlepszych dyskotek, takich jak: Ritual, Sopra Vento, Sotto Vento czy klubu Billionaire, założonego przez samego Flavio Briatore.

Między Włochami a Francją - Archipelag Wysp La Maddalena
Położony na północnym wschodzie Sardynii archipelag wysp, nazywany „naturalnym mostem” na Korsykę, od 1996 roku tworzy park narodowy. To jeden z najpiękniejszych zakątków Morza Śródziemnego. Składa się z siedmiu dużych wysp i dwudziestu małych wysepek o bardzo ciekawej i urozmaiconej linii brzegowej, z wyjątkiem dwóch największych: La Maddaleny i Caprery jest niezamieszkały.

Tam też możemy odpoczywać na niezwykłych plażach. Jedną z najpiękniejszych jest Cala Corsara na wyspie Spargi. Znajduje się na stromym, trudno dostępnym wybrzeżu. Nie ma żadnej infrastruktury, poza sprzedawcami koralików i muszelek w szczycie sezonu. Podczas kąpieli w krystalicznie czystym morzu, można podpłynąć do skały w kształcie psa i buta włoskiego.

W pobliżu leży wyspa Budelli ze swoją słynną plażą Spiaggia Rosa z czerwonym piaskiem. Efekt kolorystyczny jest spowodowany obecnością drobnych cząstek korali, granitu i muszli. Miejsce zostało uwiecznione w filmie Micheangelo Antonioniego z 1964 roku „Deserto rosso” (Czerwona pustynia). Niestety plaża jest zamknięta dla turystów, ale można ją zobaczyć podpływając od strony morza.

Kolejną wyspą archipelagu godną uwagi wytrawnego plażowicza jest Santa Maria. Można ją określić jako bezludną, ale znajdują się tam letnie rezydencje. Swój dom ma na niej na przykład włoski reżyser i aktor Roberto Benigni. Willa została zbudowana w 1920 roku jako dom pasterski. Zdobywca Oskara za film „La vita e bella” (Życie jest piękne) i jego żona Nicoletta Braschi przekształcili go w swoją letnią rezydencję.

Przepiękna plaża Berchida na Sardynii (fot. sardinianbeaches.com).

Na plaże Archipelagu La Maddalena można się dostać w dwojaki sposób. Z miasteczka Palau na Sardynii wielokrotnie w ciągu dnia kursują promy linii Saremar na La Maddalenę. Tam można wypożyczyć łódkę i popływać samemu. Są też wycieczki zorganizowane na statkach pasażerskich. Wypływają najczęściej z portu w Cannigione, Baja Sardinia, La Conia i Palau. Cena całodniowej wycieczki wraz z lunchem zaczyna się już od 40 euro. Jedną z firm zajmujących się ich organizacją jest Consorzio del Golfo, która dysponuje trzema łódkami: Amada na 150 pasażerów, Golfo di Arzachena na 200 pasażerów i Pegaso na 250 pasażerów. Wycieczki organizują też lokalne biura podróży. Są droższe, ale w koszty często wliczony jest transfer z hotelu i przewodnik.

Północny zachód - okolice Alghero
Na Sardynię można się też dostać przez lotnisko w Alghero - miasta o katalońskich korzeniach, zwanego ”małą Barceloną”. Stamtąd najlepiej jechać na północny zachód wyspy do Stintino, gdzie możemy wypoczywać na jednej z najpiękniejszych plaż - La Pelosa. Uprawia się tam sporty wodne, a w dwóch zatokach Portu Mannu i Portu Minori, można wypożyczyć sprzęt. Z portu wypływają łodzie na całodzienne wycieczki do Parco Nazionale dell'Asinara, gdzie żyje rzadki gatunek osła albinosa.

Wschodnie wybrzeże - Orosei
W środkowej części wschodniego wybrzeża Sardynii, znajduje się Zatoka Orosei - miejsce, gdzie w przepiękny sposób morze łączy się z górami. Świetnym miejscem wypadowym jest Cala Gonone. Stąd wypływają łodzie na plażę Cala Luna, Cala Biriola czy Cala Mariolu. Najłatwiej dostać się do nich właśnie od strony morza. W porcie są też punkty, gdzie można wypożyczyć tak zwane gommone, czyli pontony na około 5 osób.

Południe - Cagliari
Z Krakowa do Cagliari - stolicy wyspy, latają samoloty tanich linii lotniczych Ryanair. Wokół miasta rozciągają się rozległe tereny podmokłe. To ulubione schronienie ptaków wędrownych. Od sierpnia do marca można tam spotkać flamingi. Najlepiej udać się w tym celu na plażę Poetto. Wieczorem z kolei miejsce staje się centrum rozrywek nocnych. Turyści mogą tańczyć do muzyki na żywo oraz bawić się przy rytmach dyskotekowych przebojów.

Najpiękniejsze plaże we Włoszech
Sardynia jest rajem dla plażowiczów. Włoska Liga Ochrony Środowiska - Legambiente i krajowy klub turystyczny - Touring Club Italiano przygotowują co roku Guida Blu: przewodnik z rankingiem najlepszych plaż we Włoszech. Eksperci biorą pod uwagę zarówno czystość morza, jak i stan środowiska, wywóz śmieci oraz walory estetyczne otoczenia. Wynika z niego, że to Sardynia może chlubić się najpiękniejszymi plażami w Italii. Tego zdania są też przybysze z kontynentu. Tak wyspiarze nazywają turystów z Półwyspu Apenińskiego, którzy myślą o Sardynii jak o najpiękniejszym miejscu na letnie plażowanie.

/ dso, fot.wikimedia.org/Villasimius, licencja CC BY 2.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA