Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najpiękniejsze atrakcje Małopolski

Najpiękniejsze atrakcje Małopolski

Wiele osób, gdy myśli o Małopolsce ma przed oczami wyłącznie kopalnię soli w Wieliczce, rynek główny w Krakowie, zamek Królewski na Wawelu, Gubałówkę oraz góry. Jednak ten przepiękny region skrywa także mniej znane punkty, które zasługują na uwagę.
 

Klimatyczne zamki

W Małopolsce jest wiele starych, potężnych budowli, w których niegdyś mieszkali królowie. Najpopularniejszy jest oczywiście Zamek Królewski, ale na uwagę zasługuje także Zamek w Niedzicy. Ta średniowieczna warownia z daleka przypomina mistyczną budowlę położoną nad rozległym jeziorem. Z kolei Zamek Pieskowa Skała to jedna z perełek Ojcowskiego Parku Narodowego, przepięknie ozdobiona zielenią i kwiatami. Fanom baroku i renesansu powinien spodobać się Zamek w Wiśniczu, którego wczesnobarokowy korpus idealnie współgra z renesansowymi dodatkami. Co więcej, jest to miejsce ściśle związane z polską sztuką kulinarną, gdyż od XVII wieku w jego wnętrzu powstawało Compedium - pierwsza polska książka kucharska. Na pewno na liście miejsc do zwiedzenia powinien znaleźć się również Zamek Lipowiec czy Zamek w Dębnie.

Urokliwe miasteczka

Odkrywasz dopiero Małopolskę i zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Krakowie? Może zamiast dużego miasta lepiej postawić na mniejsze, malownicze miejscowości? Cieszyn z Wieżą Piastowską i Romańską Rotundą to prawdziwy skarb Małopolski, którego drogi wyglądem przypominają urokliwe weneckie uliczki. Mniejszą, ale ciekawą miejscowością jest też Sandomierz, w którym znajduje się dom Jana Długosza, Zamek Kazimierza Wielkiego i Bazylika Katedralna. Z kolei Stary Sącz to mekka fotografów i artystów - wszystko za sprawą klimatu tej wyjątkowej miejscowości. To połączenie romantyczności i swojskości oraz od lat niezmiennej, ale wspaniałej architektury.

Inne atrakcje rejonu

Małopolska może pochwalić się pięknymi parkami narodowymi, wśród których wymienić można m.in. Pieniński i Babiogórski Park Narodowy. Nie sposób nie odwiedzić także Doliny Chochołowskiej czy Wodospadu Zaskalnika - oba te miejsca urzekają przyrodą i klimatem, które pozwalają na pełen relaks i wyciszenie. W Tatrzańskim Parku Narodowym na pewno trzeba zawitać również do Doliny Lejowej czy na Szczyt Mnicha w Tatrach Wysokich. Z kolei niedaleko Krakowa znajduje się Jaskinia Wierzchowska Górna - najdłuższa w Polsce jaskinia przystosowana do zwiedzania. Natomiast w samym Krakowie ciekawym miejsce do zobaczenia jest zalany kamieniołom Zakrzówek, czyli jeden z najpiękniejszych akwenów nurkowych w kraju oraz nowoczesne Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków, czyli HistoryLand.

/ FrWh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA