Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najlepiej skomunikowane lotniska Europy - ranking GoEuro

Najlepiej skomunikowane lotniska Europy - ranking GoEuro

Wybierając się w podróż samolotem, jednym z kryteriów które powinniśmy wziąć pod uwagę jest kwestia dojazdu z lotniska do centrum miasta docelowego. Szczególnie początkujący turyści mogą nie wiedzieć, że z niektórych lotnisk, dojazd do miasta zajmie sporo czasu oraz jest dodatkowym wydatkiem. Przykładem takim może być np. lotnisko Luton na którym często lądują samoloty (szczególnie tanich linii lotniczych) lecące do Londynu, które położone jest aż o 50 km od centrum miasta.
 

Jak wygląda ta kwestia w przypadku najpopularniejszych wśród podróżnych europejskich miast? Jak na ich tle wyglądają nasze rodzime porty lotnicze? Odpowiedzi na te i inne związane z tym zagadnieniem pytania znajdziemy czytając analizę przygotowaną przez portal goeuro.pl.

Najlepiej skomunikowane lotniska

Według przygotowanej analizy najlepiej skomunikowanymi lotniskami są: Nicea (NCE), Lanzarote (ACE) oraz Birmingham (BHX). Czas przejazdu między wskazanymi portami lotniczymi, a centrum miast wacha się od 5 do 10 minut, a koszt przejazdu nie przekracza 17 zł. Dokładne informacje znajdziemy w rankingu znajdującym się na stronie https://www.goeuro.pl/loty/lotniska. Wzięto w nim pod uwagę m.in. takie kryteria, jak odległość w kilometrach do centrum miasta, czas oraz koszt przejazdu najszybszym środkiem transportu. w rankingu uwzględniono lotniska znajdujące się w następujących krajach: Polska, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Irlandia, Francja, Luksemburg, Holandia, Belgia i Czechy, uwzględniając wielkość ruchu pasażerskiego.

A co z lotniskami w Polsce?

Chyba każdy wie, ze najpopularniejszym i największym polskim portem lotniczym jest lotnisko im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu, to właśnie tutaj lądują największe światowe linie lotnicze. Znajduje się ono 8 km od centrum, do którego dotrzemy w czasie 20 minut za 4,4 zł korzystając z autobusu komunikacji miejskiej, dzięki czemu znalazło się na 17. miejscu w rankingu. Kolejnym w kolejności polskim lotniskiem jest to w Poznaniu (28. pozycja, czas dojazdu do centrum 24 minuty, koszt 4,6 zł) oraz w Gdańsku (38. Pozycja, czas dojazdu do centrum miasta 27 minut pociągiem SKM za 3,5 zł.).

Porty lotnicze najczęściej wybierane przez Polaków


Podróżując do większych europejskich miast, czasem mamy do dyspozycji więcej niż jedno lotnisko. Jego wybór niejako determinuje fakt, gdzie ląduje samolot linii lotniczych z których usług korzystamy. Jeśli są to tanie linie, musimy liczyć się z faktem, że będzie ono bardziej odległe od centrum. Które z lotnisk wybierają nasi rodacy i jak wygląda kwestia dojazdu z nich do centrum? Raport serwisu goeuro.pl wskazuje, że najpopularniejszymi są te we Frankfurcie (FRA), Pradze (PRG)oraz Amsterdam Schiphol (AMS). Najtańsze z nich (pod względem przejazdu do centrum miasta) jest lotnisko w Pradze, zaraz za nim to w Amsterdamie oraz Frankfurcie.

Jak widzimy, wybierając się w podróż samolotem, dość ważna jest kwestia dojazdu z lotniska do centrum miasta docelowego. Jest to ważne z kilku względów. Pierwszym z nich z pewnością jest dodatkowy koszt, którego bardzo często nie bierzemy pod uwagę. Druga sprawa to czas dojazdu - jest to bardzo istotne w przypadku, gdy miejscowość jest tylko „przesiadką” i po wylądowaniu musimy przejechać do drugiego lotniska, aby nie spóźnić się na drugi samolot. Spóźnienie takie może kosztować nas dużo więcej niż sam dojazd.

Pozostaje także kwestia tanich linii lotniczych - pamiętajmy, że oferują one tańsze przeloty niż przewoźnicy regularni, jednak w zdecydowanej większości lądują one na lotniskach dużo oddalonych od miasta docelowego.

/ Frwh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA