Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Miejsca, które warto zobaczyć w Toruniu

Miejsca, które warto zobaczyć w Toruniu

Toruń to miasto niezwykłe, jedyne, które może poszczycić się oryginalną, gotycką zabudową niezniszczoną przez wieki burzliwej historii Polski. Miasto piernikowej tradycji i mało znanej Krzywej Wieży. Miasto, w którym nie sposób się nie zakochać.
 

Spacer uliczkami Torunia najlepiej zacząć od zwiedzania Starego Miasta. Niegdyś wiodło do niego osiem bram, do dziś zachowały się trzy: Żeglarska, Mostowa i Klasztorna. Nie warto mijać ich obojętnie, w Toruniu nawet bramy są dziełami sztuki. Każda zachwyca unikatową architekturą i oryginalnym stylem gotyckim.

Na rynku Starego Miasta stoi Ratusz zbudowany w średniowieczu. W zamyśle miał być odzwierciedleniem kalendarza, w pierwotnej wersji miał 12 sal, 52 komnaty i 365 okien. Kwestię roku przestępnego rozwiązywano raz na cztery lata wybijając i zamurowując dodatkowe okno. Dzisiejszy Ratusz nie zachował pierwotnego układu pomieszczeń, ale i tak warto go odwiedzić. W jego wnętrzach mieści się Muzeum Okręgowe, w piwnicach restauracja i kawiarnia. Z wieży widokowej Ratusza rozciąga się zachwycający widok na panoramę miasta.

Toruń to miasto zabytków, których nazwy kojarzą się z zupełnie innymi miejscami. Przykładem może być chociażby Krzywa Wieża wszystkim jednoznacznie kojarząca się z Pizą. Tymczasem Toruń ma własną Krzywą Wieżę, zbudowaną w średniowieczu na zbyt miękkim, piaszczystym podłożu. Jedna jej część zapadła się krótko po wybudowaniu i już w średniowieczu ustalił się ostateczny kąt nachylenia wieży. Dziś dla turystów wyzwaniem jest dotknąć wieży wyprostowanymi rękami i nie upaść na plecy. Drugim przykładem niech będzie Kościół Mariacki wybudowany w stylu charakterystycznym dla architektury gotyku z jego polichromiami ściennymi. W okresie renesansu kościół doczekał się nowych organów, których dźwięki do dziś zachwycają torunian i gości. Organy te uznawane są za najstarsze w Polsce. Mówi się także, że wydają najpiękniejsze dźwięki. Warto zarezerwować trochę czasu na wysłuchanie koncertu organowego w Kościele Mariackim w Toruniu.

Toruńskie pierniczki to nie tylko tradycja, ale chluba i duma miasta. Każdy wie, że nie ma lepszych pierników niż właśnie toruńskie. Zapewne dlatego w Toruniu nie mogło zabraknąć Żywego Muzeum Piernika. To wyjątkowe miejsce, gdzie można nie tylko obejrzeć dawne utensylia kuchenne używane do produkcji pierników, ale przy ich pomocy własnoręcznie zrobić te pyszne ciasteczka.

Toruń to nie tylko miasto Mikołaja Kopernika. Tu urodził się także Tony Halik, znany polski podróżnik, który wraz z żoną, Elżbietą Dzikowską, przemierzał najdziksze części kuli ziemskiej. Miasto odwdzięczyło się podróżnikowi, otwierając Muzeum Podróżników i nadając mu imię Tonego Halika. Można tu podziwiać niebywałą kolekcję dzieł sztuki i pamiątek przywiezionych z całego świata. Nie zabrakło także sali z rzeczami osobistymi naszego słynnego podróżnika. Jeśli wierzyć zarządcy muzeum, Tony Halik był dosyć roztargniony i często zdarzało mu się zapomnieć oddać w recepcji hotelowej klucze. Zbiór takich zapomnianych kluczy wisi w muzeum. Są przyczepione do mapy, by łatwiej było pokazać, gdzie zostały zapomniane i gdzie nocował Tony Halik.

Toruń to nie tylko zabytki gotyckie, chociaż jest ich tu naprawdę dużo. Niedaleko Starego Miasta znajduje się Park Etnograficzny, okazja do swoistej podróży w czasie. Można tu poznać tradycje, obyczaje i sposób życia na wsi w północnej Polsce kilka wieków temu. Prostota życia dawnych mieszkańców Polski na pewno będzie ciekawą lekcją historii zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Powyższa krótka lista to zaledwie garstka atrakcji Torunia. Jest ich tu znacznie więcej, nie da się zobaczyć wszystkiego w jeden dzień. Dlatego planując pobyt w Toruniu, warto zadbać także o miejsce, które na kilka dni stanie się domem. W tej roli dobrze sprawdzi się Hotel Filmar (www.hotelfilmar.pl), położony niedaleko centrum miasta, oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale także restaurację z doskonałą kuchnią oraz dostęp do sali fitness, sauny i jacuzzi.

/ Frwh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA