Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Majorka na własną rękę

Majorka na własną rękę

Majorka to świetny pomysł na wakacje praktycznie dla każdego. Miłośnicy opalania i plaż znajdą tu około 280 różnorodnych plaż, pasjonaci zabytków i historii mogą zwiedzać liczne zabytki, zwłaszcza te położone w samej stolicy, poszukujący rozrywki mogą wybrać się na zachód wyspy gdzie kluby i dyskoteki nie pozwolą im się nudzić. Majorka to piękna wyspa, którą warto odwiedzić, niekoniecznie trzeba to zrobić z pomocą biura podróży. Poniżej przekazujemy kilka wartościowych informacji dla tych, którzy chcą na własną rękę wybrać się na Majorkę.
 

Jak dolecieć?
Podstawową sprawą przy organizacji wyjazdu samemu jest zapewnienie transportu. W przypadku Majorki jest to uproszczone ze względu na tanie linie lotnicze umożliwiające nam przeloty w to miejsce. Ryanair utrzymuje stałe połączenie w okresie letnim z takich miast jak: Warszawa, Kraków i Poznań, ceny przystępne ponieważ w kwocie 400-500 zł z odpowiednim wyprzedzeniem możemy zakupić bilet w dwie strony. W cenie bagaż podręczny o wadze 10 kg. Dokupienie bagażu rejestrowanego o wadze 15 kg to koszt 118,5 PLN w jedną stronę, 20 kg bagażu to koszt 166 PLN za jeden odcinek. Z Gdańska, Katowic i Wrocławia możemy natomiast dolecieć do Barcelony skąd kursuje wiele samolotów na Majorkę więc w łatwy sposób można zorganizować sobie przelot z przesiadką. Istnieje również możliwość zakupu przelotu czarterowego, jednak korzystne oferty pojawiają się w okresie last minute kiedy biura wyprzedają miejsca w samolocie, których nie udało się im obłożyć.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Szukanie noclegu
Tu spektrum możliwości jest ogromne. Wybór zakwaterowania proponujemy rozpocząć od decyzji co tak naprawdę chcemy robić na Majorce. Plażowicze powinni rozpatrzeć takie miejscowości jak Alcudia czy Playa de Palma gdzie znajdują się najdłuższe plaże na całej wyspie. Fanom zwiedzania również polecamy Playa de Palma ze względu na 12 km odległości od stolicy, bądź zakwaterowanie w samej Palma de Mallorca. Poszukiwacze rozrywki powinni udać się do Magaluf, imprezowego serca wyspy. Wybór miejsca noclegowego to dość indywidualna sprawa i trudno podać uniwersalne rozwiązanie. Jadąc większą grupą warto przemyśleć wynajem całego apartamentu czy domku wakacyjnego, w przypadku grupy 6-8 osób ceny będą bardzo atrakcyjne. Jednak w tym wypadku możemy liczyć jedynie na nocleg bez wyżywienia. Hotele proponują wiele możliwości, od tych bez wyżywienia na opcji all inclusive kończąc. Ceny będą się odpowiednio różnić w zależności od standardu jak i wyżywienia. Standard 3 gwiazdek na Majorce jest bardzo przyzwoity i możemy tu liczyć na dobry poziom czystości, serwisu jak i wyżywienia. Oczywiście 4 i 5 gwiazdek będą lepsze. Nie powinniśmy mieć problemów w porozumiewaniu się w języku angielskim jak i niemieckim więc można się nawet pokusić o poszukiwanie miejsca by się zatrzymać już na samej wyspie. Wcześniejszą rezerwację umożliwia wiele serwisów internetowych więc bez problemu przygotujemy się zawczasu.

Ubezpieczenie
Wszyscy obywatele Polski mogą w ramach umowy z NFZ bezpłatnie leczyć się na terenie Hiszpanii. Należy wyrobić wcześniej kartę EKUZ w oddziale NFZ w swoim mieście. Warto się również ubezpieczyć dodatkowo prywatnie. Ubezpieczenie 20 000 euro kosztów leczenia i assistance na okres 7 dni to koszt około 35 PLN. Jeśli coś się stanie nam podczas pobytu na wakacjach, po kontakcie z centrum alarmowym zostanie do nas skierowany lekarz i opieka będzie bezpłatna, w przypadku gdy nie będzie czasu dzwonić do centrum alarmowego koszt leczenia musimy pokryć sami, a po powrocie rozliczymy się z firmą ubezpieczeniową na podstawie rachunków oraz diagnozy lekarskiej.

Transport - poruszanie się po wyspie komunikacją miejską
Majorka jest doskonale skomunikowana. Na wyspie kursuje wiele linii autobusowych, kolejowych, a w samej stolicy dostępne jest również metro. Sieć połączeń autobusowych daje największe możliwości dotarcia w każdy zakątek Majorki. W zależności od regionu autobusy mają różną numeracje, południowy zachód obsługują linie zaczynające się na 100, zachód 200, północny-zachód i północ 300, północny-wschód 400 i południowy-wschód 500. Trzycyfrowe linie to autobusy dalekobieżne, dwucyfrowe to autobusy podmiejskie. W przypadku kolei to mamy do dyspozycji trzy linie: T1 kursuje ze stolicy do miejscowości Inca znajdującej się w centrum wyspy, T2 rusza ze stolicy i ostatni przystanek ma na północy w miejscowości Sa Pobla, T3 również rusza ze stolicy i kieruje się do Incii i następnie na wschód do miejscowości Manacor. Przy lotnisku znajduje się wiele przystanków autobusowych, które przewiozą nas do Palma de Mallorca gdzie znajdziemy połączenie w każdym kierunku. Transport jest doskonale zorganizowany i punktualny, bilet kupuje się u kierowcy podając nazwę interesującego nas przystanku bądź miejscowości. Przykładowy koszt przejazdu Plama de Mallorca-Alcudia około 60 km to koszt 6 Euro, przejazd z Puerto de Alcudia do miasta Alcudia 1,5 km to koszt 1,5 euro. Koszt taksówki na przedstawionych trasach wygląda następująco: Palma de Mallorca-Alcudia 80 euro, Puerto de Alcudia-Alcudia 1,5 euro. Bardzo przydatna jest strona tamtejszego zarządu transportu http://www.tib.org/portal/en/web/ctm/inici

Wypożyczenie samochodu
Chcąc wypożyczyć samochód na Majorce warto zarezerwować fo wcześniej przez Internet, ceny powinny być mniejsze niż przy wynajmie na miejscu. Koszt wynajmu najtańszego auta na dzień zamawiając wcześniej to około 100-130PLN w zależności o terminu. Na miejscu ceny wahają się od 30 do nawet 70 euro za dzień w zależności od wybranej opcji. Dodatkowo trzeba pamiętać, że najczęściej dostajemy auto z pełnym bakiem i z takim należy oddać bądź rozliczyć wykorzystane paliwo- koszt pełnego baku to około 80-90 euro. Ceny paliwa to około 1,4 Euro za litr ( wrzesień 2014). Zamówione auta najczęściej odbiera się na lotnisku, tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość ze względu na kolejki, zwłaszcza do najtańszej firmy wynajmującej auta jaką jest Gold car.

Podsumowanie
Organizacja naszego wyjazdu powinna wyglądać następująco. W pierwszej kolejności szukamy najkorzystniejszego połączenia i to rezerwujemy najszybciej. Hotel zawsze uda się znaleźć, jednak jeśli miejsca w samolocie się skończą to znacznie nam to utrudni transport. Hotel dobieramy wedle potrzeb i możemy go zarezerwować przez Internet. Następnie należy zadbać o nasze bezpieczeństwo wyrabiając kartę EKUZ bądź ubezpieczając się prywatnie. Musimy zadbać o transport na miejscu, do wyboru mamy transport publiczny bądź wynajęcie auta. Potem pozostaje nam cieszyć się pobytem.

/ jsa, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: