Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Lot na Teneryfę

Lot na Teneryfę

Lot samolotem na Teneryfę - informacje praktyczne. Ile trwa lot na Teneryfę, jak dojechać na lotnisko? Teneryfa jest miejscem, które przez cały rok przyciąga rzesze turystów, spragnionych słońca i odpoczynku. Sprawdźmy, w jaki sposób najlepiej dostać się na wyspę i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
 

Potrzebne dokumenty.
W ramach Unii Europejskiej polscy obywatele mają możliwość korzystania z prawa do swobodnego przepływu osób. Oznacza to, iż na Teneryfę podróżować można bez wizy, na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dzieci posiadać muszą własny dokument (paszport lub dowód osobisty), do przekroczenia granicy nie wystarcza już bowiem wpis w paszporcie rodzica.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Skąd lecieć i ile trwa lot na Teneryfę?
Najszybszym sposobem dotarcia na Teneryfę jest bezpośredni lot samolotem. Skorzystać można z połączenia czarterowego, oferowanego przez największe polskie biura podróży, które sprzedają nie tylko pełne pakiety wycieczek, ale również same przeloty (przez cały rok wyloty z Warszawy, dodatkowo przez większość roku wyloty z lotnisk lokalnych: Poznania, Wrocławia, Katowic i Gdańska). Czas bezpośredniego lotu z Polski na Teneryfę to około 5,5 godziny.

Bogatą ofertę lotów czarterowych na Teneryfę proponują niemieckie biura podróży (wyloty z Berlina i innych niemieckich portów lotniczych).

Istnieje również możliwość przelotu na Teneryfę lotem typu low cost czy liniami rejsowymi, z przesiadką np. w Barcelonie czy Madrycie.

Na pokładzie samolotów typu low cost, podobnie jak w większości czarterów, catering jest płatny dodatkowo. Decydując się na przelot tanimi liniami pamiętać należy, iż w podstawową cenę biletu wliczony jest wyłącznie bagaż podręczny, a przewóz bagażu rejestrowego jest dodatkowo płatny. Do obowiązków podróżnych korzystających z lotu czarterowego należy potwierdzenie w biurze podróży, w którym zakupiło się bilet, godziny odlotu (na dwa dni przed planowanym wylotem).

Lotnisko na Teneryfie.
Na Teneryfie znajdują się dwa lotniska międzynarodowe: port lotniczy Reina Sofía oraz port lotniczy Los Rodeos.

Port lotniczy Reina Sofía (Aeropuerto de Tenerife Sur Reina Sofía, kod IATA: TFS) to najbardziej ruchliwe lotnisko na Teneryfie, każdego roku obsługuje ono około 8 milionów pasażerów przybywających tu na pokładach samolotów ponad 60 linii lotniczych. Terminal składa się z hali odlotów i przylotów. Hala odlotów zajmuje powierzchnię 10800 m2, posiada 87 stanowisk check-in i jest w stanie obsłużyć 3 tysiące pasażerów na godzinę. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji liczne sklepy bezcłowe, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie samochodów, oddział poczty, bankomaty i kaplicę. Dla wygody podróżujących na lotnisku umieszczono salon VIP, punkty informacyjne oraz terminale odprawy on-line. W odległości około 4 minut spacerem od lotniska znajduje się duży parking, który pomieścić może 802 samochody. Lotnisko posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Port lotniczy Los Rodeo (Aeropuerto de Tenerife Norte, kod IATA: TFN) położony jest na północy wyspy. Terminal dzieli się na halę odlotów i halę przylotów. W hali odlotów znajduje się 37 stanowisk check-in obsługujących połączenia międzynarodowe i 10 stanowisk obsługujących loty pomiędzy wyspami. Na hali przylotów znajduje się 6 taśm odbioru bagażu. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji liczne sklepy bezcłowe, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie samochodów, oddział banku i bankomaty oraz salon VIP. W odległości około 2 minut spacerem od terminalu znajduje się parking, na którym utworzono 876 miejsc postojowych.

Na obu lotniskach podróżnych obowiązują standardowe procedury odprawy i bezpieczeństwa.

Jak dojechać na lotnisko na Teneryfie?
Port lotniczy Reina Sofía znajduje się w południowej części wyspy. Na lotnisko prowadzi autostrada TF-1, z której zjechać należy na zjeździe numer 23. Z miejscowości Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto de la Cruz, Granadilla, Santa Cruz oraz mniejszych miejscowości turystycznych na trasie dostać się można na lotnisko autobusem. Przystanek autobusowy znajduje się przed terminalem, tuż przy hali przylotów, w tym miejscu mieści się również postój taksówek. Taksówki na Teneryfie mają odgórnie ustaloną taryfę, cena za 1 km to 0,53 Euro (1 taryfa) lub 0,60 Euro (2 taryfa - w porze nocnej, soboty i święta).

Port lotniczy Tenerife Norte położony jest w północnej części wyspy, w miejsocowości San Cristobal de la Laguna, w odległości około 10 km od Santa Cruz de Tenerife. Z miejscowościami Santa Cruz, La Laguna, La Orotava, Icod, Garachico, Buenavista, Icod de los Vinos, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto de la Cruz lotnisko skomunikowane jest autobusem. Przystanek autobusowy i postój taksówek znajdują się tuż przed terminalem.

Pomiędzy oba lotniskami, które dzieli odległość około 70 km, poruszać się można autobusem linii 343, który kursuje przez całą dobę, co 50 minut (koszt przejazdu to 9,35 Euro).

Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą na Teneryfie jest Euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Bez problemu można korzystać na miejscu z bankomatów oraz dokonywać płatności kartami kredytowymi.

Co trzeba wiedzieć lecąc na Teneryfę?
Językiem urzędowym na Teneryfie jest język hiszpański, w miejscach turystycznych bez problemu porozumieć się można w języku angielskim czy niemieckim.

Przed podróżą na wyspę nie są konieczne szczepienia ochronne, na miejscu nie występują żadne specjalne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Podróżni posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, która w podstawowym zakresie jest bezpłatna. Karta EKUZ nie jest uznawana w prywatnych placówkach medycznych, gdzie koszt podstawowej wizyty lekarskiej wynosi od około 40 do 100 Euro. Pamiętać należy, iż EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących na Teneryfie opłat za świadczenia medyczne, dlatego też aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia.

Teneryfa, podobnie jak inne wyspy archipelagu, jest świetnym miejscem na zakupy. Wyspy Kanaryjskie bowiem, mimo, iż należą do Unii Celnej, to nie podlegają unijnemu ustawodawstwu dotyczącemu ujednolicenia podatków. Oznacza to, że nie ma zastosowania podatek VAT.

/ kpl, fot.wikimedia.org/Superdominicano /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: