Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kudowa-Zdrój - jedziemy na weekend

Kudowa-Zdrój - jedziemy na weekend

Kudowa-Zdrój jest znana chyba przede wszystkim jako uzdrowisko. Dzięki zdrowotnym działaniom występujących tutaj wód arsenowych przyciąga co roku rzesze kuracjuszy. Ale nie wszyscy wiedzą, że Kudowa to miejsce atrakcyjne nie tylko dla bywalców sanatoriów. Pełno tutaj atrakcji dla najmłodszych oraz dla aktywnych. Kudowa-Zdrój to świetne miejsce na weekend. Jakie atrakcje oferuje, co warto zwiedzić w mieście?
 

Nieco historii
Kudowa-Zdrój to popularna miejscowość uzdrowiskowa położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, przy granicy z Czechami. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z 1354 roku. W swojej historii Kudowa przybierała różne nazwy i znajdowała się na terenie Czech i Niemiec, aby ostatecznie wejść w skład ziem polskich. Pierwsze wzmianki o leczniczych wodach na tutejszych terenach pochodzą z 1580 roku, a w 1636 roku powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. Baron von Stillifried - ówczesny właściciel Kudowy, rozpoczął w 1787 roku rozbudowę uzdrowiska, dzięki czemu Kudowa zyskała blask i splendor. Powstały luksusowe obiekty kuracyjne, restauracje, wille, kluby, pensjonaty i kawiarnie. Na szczęście wojny przetaczające się przez Europę w XX wieku oszczędziły miasteczko - dzięki temu dziś możemy oglądać przepiękne budowle wzniesione ponad 200 lat temu. Ich niesamowita architektura w otoczeniu pięknych ogrodów kwiatowych nadaje miejscowości niesamowity urok.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Raj dla kuracjuszy
Oprócz wód o właściwościach leczniczych, Kudowa-Zdrój może się pochwalić łagodnym klimatem, który zawdzięcza otaczającym je górom i który wpływa korzystnie na organizm człowieka.

Obiekty uzdrowiskowe skoncentrowane są głównie w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Znajduje się tutaj zabytkowy budynek Sanatorium „Zameczek” o ciekawej architekturze i charakterystycznym dla dawnego budownictwa dolnośląskiego łamanym dachu. Naprzeciw wznosi się budynek Pijalni wybudowany w tym samym stylu co „Zameczek”.

W Kudowie-Zdroju leczy się m.in.: choroby układu krwiotwórczego, choroby ortopedyczno-urazowe, problemy z układem krążenia, reumatologiczne, schorzenia przewodu pokarmowego, otyłość, czy nadczynność tarczycy.

Pijalnia wód w Kudowie-Zdroju

Moc atrakcji dla dzieci i nie tylko
Mimo że Kudowa przyciąga dużo osób starszych, którzy przybywają tutaj dla poratowania zdrowia, w miasteczku nie brakuje wcale atrakcji dla najmłodszych. To idealne miejsce na rodzinny weekend czy wycieczkę szkolną.

Atrakcją przeznaczoną przede wszystkim dla dzieci jest Muzeum Zabawek „Bajka”. Znajdziecie tutaj wszelkie formy zabawek - te używane w starożytności, zabawki znane z filmów, szopki, lalki, klocki, teatrzyki domowe i wiele innych.

Wielu turystów przyciąga ruchoma szopka w Czermnej. Jest to dzieło Frantiska Stepana, który w wieku 15-u lat zaczął rzeźbić scyzorykiem figurki w lipowym drewnie. Po 20-u latach żmudnej pracy kolekcja jego prac liczyła aż 250 figurek - dziś wchodzą w skład poruszanej ręcznie szopki. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodziny Jezusa Chrystusa. Szopka jest przykładem ogromnej pasji i cierpliwości. Wstęp za wolne datki.

Ciekawym miejscem, które na pewno może się znaleźć w programie zwiedzania jest Szlak Ginących Zawodów. Jest to gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej oraz mini zoo. W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą. Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. Bilet wstępu kosztuje 9 zł.

Niesamowitym miejscem, którego nie można przegapić będąc w Kudowie, jest Kaplica Czaszek. Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar Wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywają kolejne tysiące kości. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomasza. Wstęp kosztuje 5 zł.

Idealne miejsce dla aktywnych
Aktywnych turystów do Kudowy i w jej okolice przyciągnie na pewno otoczenie gór. Dwa najpopularniejsze i obowiązkowe do zobaczenia miejsca w tutejszych górach to Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały.

Szczeliniec Wielki do najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Najłatwiejsza trasa prowadzi ze wsi Karłów, położonej w odległości 12-u kilometrów od Kudowy-Zdrój. Na szczyt prowadzą 682 stopnie skalne - ich pokonanie zajmie Wam około 40 minut. Po drodze zobaczycie ciekawie ukształtowane formacje skalne. Wiele z nich nosi swoje nazwy, pochodzące od kształtu, które przybrały. To także doskonałe miejsce na wspinaczkę. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Bilet wstępu na Szczeliniec to koszt 7 zł.

Błędne Skały to także część Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to niesamowity labirynt skalny, powstały w wyniku erozji skał. Miejscami trzeba się przeciskać naprawdę wąskimi korytarzami... Wstęp kosztuje 7 zł.

Amatorom sportów zimowych polecamy ośrodek narciarski SKI Arena Zieleniec, położony 18 km od Kudowy. Ośrodek może się pochwalić 23 wyciągami, wysokimi opadami śniegu (śnieg leży tu niemal przez 150 dni w roku) oraz klimatem zbliżonym do alpejskiego, który wpływa na poprawę samopoczucia.

Mniej zaawansowanym narciarzom wystarczy być może Dolina Sportów Zimowych znajdująca się w samej Kudowie. Znajdziecie tutaj wyciąg narciarski ze sztucznie oświetlonym stokiem oraz tor do jazdy po śniegu na pontonach. To bardzo dobra propozycja dla dzieci i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami.

Kudowa jest świetnie przystosowana do jazdy na rowerze - zainwestowano spore środki w ścieżki rowerowe i inne udogodnienia, mające ułatwić życie miłośnikom dwóch kółek.

Wielbicieli wodnych szaleństw na pewno ucieszy kryty basen znajdujący się w centralnej części uzdrowiska.

W Kudowie nie można się nudzić - miejscowi dbają o to, aby dostarczyć rozrywek przyjezdnym. Znajdziecie tutaj park linowy, wypożyczalnię skuterów, rancho oferujące jazdę konną, skate park, czy kręgielnię. Także jak sami widzicie, weekend w Kudowie-Zdrój na pewno będzie należał do udanych i ciekawie spędzonych.

/ mch, fot. mch /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA