Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kiedy najlepiej jechać na Sycylię?

Kiedy najlepiej jechać na Sycylię?

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjazdu na urlop w innym okresie niż lipiec i sierpień. Wśród rodziców mających dzieci w wieku szkolnym postawa taka jest jak najbardziej zrozumiała, w przypadku innych osób ma już nieco mniejsze uzasadnienie. Na wielu popularnych kierunkach sezon turystyczny trwa przecież znacznie dłużej, wykracza poza kalendarzowe lato, zaczynając się wczesną wiosną, a kończąc jesienią. Podpowiadamy kiedy najlepiej spędzić wakacje na Sycylii?
 

Pogoa i klimat
Sycylia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dla którego charakterystyczne są suche i upalne lata oraz łagodne i dość wilgotne zimy. Wschodnia część wyspy jest zdecydowanie bardziej sucha, roczne opady z reguły nie przekraczają tu 600 mm. Deszcze na Sycylii pojawiają się wczesną wiosną i późnią jesienią, czasem pada przez kilka dni pod rząd, z reguły jednak po krótkich opadach szybko się przejaśnia. Na wyspie wypoczywać można przez cały rok, jako że zimy są tutaj stosunkowo łagodne, to świetny okres na zwiedzanie tutejszych zabytków i stanowisk archeologicznych. Planując typowy wypoczynek, połączony z kąpielami morskimi i słonecznymi, na Sycylię przyjechać należy w okresie od końca kwietnia do października, w niektórych miejscach kąpiel możliwa jest jeszcze w listopadzie.

Wycieczki do Włoch - sprawdź ofertę i ceny >>

Wakacje w szczycie sezonu
Największa ilość turystów przyjeżdża na Sycylię w lipcu i sierpniu, przy czym szczyt sezonu turystycznego przypada tutaj na sierpień, od początku miesiąca do 15 sierpnia, czyli święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Te dwa tygodnie to okres, w którym największa liczba Włochów wybiera się na letnie wakacje. To również zdecydowanie najdroższy okres, ceny zakwaterowania idą horrendalnie wzwyż i za nocleg trzeba zapłacić nawet o połowę więcej niż w lipcu (nie porównując nawet z cenami poza sezonem). Planując wybrać się na wyspę w tym właśnie terminie nie można zapomnieć o odpowiednio wczesnej rezerwacji, jako że znalezienie na ostatnią chwilę wolnego pokoju w hotelu czy pensjonacie graniczy z cudem. Wyjazd w szczycie sezonu gwarantuje nie tylko słoneczną pogodę i bardzo wysoką temperaturę, ale i dobrą zabawę - lokalne kluby dosłownie pękają w szwach i z pewnością nie można się tu nudzić. Osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek mogą być jednak nie do końca zadowolone, liczyć się bowiem muszą z przepełnionymi plażami, tłokiem w lokalach gastronomicznych i zabytkach oraz kolejkami do najpopularniejszych atrakcji turystycznych, jak np. wjazd na Etnę.

Wypoczynek poza sezonem
Wyjazd na Sycylię poza szczytem sezonu to świetny pomysł dla osób, którym nie zależy na urlopie w czasie wakacji szkolnych. Wybierając się na urlop w nieco mniej obleganym terminie można sporo zaoszczędzić, jako że cena wyjazdu (zorganizowanego pakietu oferowanego przez biuro podróży czy samego przelotu) będzie znacznie niższa, taniej też będzie na miejscu. Kolejna zaleta wyjazdu wiosną czy wczesną jesienią to świetna pogoda - na wyspie w tym czasie jest ciepło, słoneczne, można się kąpać (zwłaszcza jesienią, kiedy woda jest nagrzana po sezonie), a unika się okresu największych upałów. To świetny wybór dla osób, które nie lubią tłumów i wolą bardziej kameralną atmosferę. Decydując się na zimowy wypad na wyspę nie ma co liczyć na plażowanie, to jednak doskonała opcja dla turystów nastawionych na zwiedzanie. Niewątpliwą atrakcją zimowych wyjazdów jest również możliwość uprawiania narciarstwa na zboczach wulkanu Etna.

Kalendarium imprez
Jednym z najciekawszych wydarzeń na wyspie jest obchodzony 5 lutego w Katanii dzień świętej Agaty, będącej patronką miasta. Po uroczystej mszy świętej głównymi ulicami wyrusza kolorowa procesja, a kulminacją jest wieczorny pokaz fajerwerków. Wybierając się na wyspę w lutym warto też udać się do Agrigento, na Festyn Kwitnących Migdałowców (La Sagra del Mandorlo in Fiore). W okresie tym organizowane są również liczne festyny i zabawy karnawałowe. Festyny zresztą odbywają się na Sycylii podczas rozmaitych okazji, szczególne ich natężenie jest w okolicach Syrakuz. Przykładowo, w maju obchodzi się święto truskawek, a w czerwcu dzień ziemniaka. Z kolei w lipcu upamiętnia się cytryny, inną atrakcją tego miesiąca są festyny połączone z połowami tuńczyka.
15 sierpnia obchodzone jest ferragosto, święto zbiegające się z katolickim świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia tłumy osób bawią się w klubach i dyskotekach, które otwarte są do białego rana, zabawy organizowane są również na plażach. Dodatkową, tradycyjną atrakcją tego dnia są pokazy sztucznych ogni.
31 października, z okazji Święta Zmarłych, w wielu miastach mają miejsce festyny, podczas których sprzedawane są tradycyjne sycylijskie słodycze.

Każdemu według potrzeb
Podsumowując, udane wakacje na Sycylii możliwe są przez cały rok. Podejmując decyzję o terminie wyjazdu wziąć trzeba pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby i preferencje odnośnie rodzaju wypoczynku, jak również zasobność portfela.

/ kpl, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA