Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kask motocyklowy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kask motocyklowy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kask to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy element stroju motocyklisty. Chroni głowę, dzięki czemu zapobiega najpoważniejszym urazom. Odpowiednio dopasowany jest też funkcjonalny i przede wszystkim wygodny. Wyjaśniamy, jak wybrać kask, by idealnie pasował on do Twojego stylu jazdy i na jakie czynniki warto zwracać uwagę podczas zakupu.
 

Każdy motocyklista musi mieć kask. Choć perspektywa poczucia wiatru we włosach podczas jazdy może wydawać się niektórym kusząca, należy pamiętać, że brak kasku to murowany mandat karny przy spotkaniu z policją. Ponadto naprawdę nie warto ryzykować, nawet na krótkich odcinkach. Upadek z motocykla bez kasku na głowie może skończyć się tragicznie. Jednocześnie ten element zapewnia ochronę przed tak prozaicznymi rzeczami, jak hałas, a także wiatr czy pyły, zanieczyszczenia lub owady, których w powietrzu nie brakuje. Dzięki odpowiedniemu kaskowi nic podczas jazdy Cię nie rozprasza i możesz w pełni oddać się panowaniu nad pojazdem i, oczywiście, przyjemności.

Jakie są rodzaje kasków?

Wystarczy jeden rzut oka na półkę w dobrze zaopatrzonym sklepie z kaskami motocyklowymi, by zorientować się, że produkty różnią się nie tylko kolorystyką czy wzorami na skorupie. Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów kasków, które warto rozpoznawać, by zawęzić poszukiwania jedynie do najlepiej dopasowanej do własnych potrzeb grupy.

Podstawowe rodzaje kasków motocyklowych to:

 • kask integralny - z nieruchomą częścią szczękową, uniwersalny i popularny wśród zwolenników niemal każdego stylu jazdy;
 • kask szczękowy - z podnoszoną lub odczepianą dolną częścią osłaniającą szczękę, najchętniej wybierany przez miłośników jazdy turystycznej (możliwość łatwego komunikowania się po podniesieniu „szczęki”, bez ściągania całego kasku);
 • kask otwarty typu jet - zupełnie pozbawiony części szczękowej, zapewnia duży komfort i szerokie pole widzenia, jednak jest mniej bezpieczny; wybierany najczęściej przez posiadaczy skuterów lub chopperów, którzy nie rozwijają wysokich prędkości;
 • kask sportowy cross/enduro - jego znaki rozpoznawcze to: daszek, brak wizjera (który zastępują oddzielne gogle), wzmocniona, często wysunięta szczęka;
 • kask modułowy - nowoczesny typ kasku, który dzięki wymienialnym częściom (modułom) może dowolnie się przeobrażać; idealny dla motocyklistów, którzy cenią zarówno jazdę po mieście, jak i dalsze wyjazdy turystyczne.

Kupujemy kask - na co zwracać uwagę?

Decyzja o zakupie kasku na pewno nie powinna być podejmowana pochopnie. Gdy zdecydujesz się już na zgodny z Twoimi preferencjami dotyczącymi jazdy rodzaj, czas przystąpić do wyboru odpowiedniego modelu. Przeglądając ofertę sklepów, zwracaj uwagę na:

 • atesty bezpieczeństwa - każdy kask powinien mieć certyfikat ECE 22-05 lub DOT,
 • rodzaj materiałów użytych do wykonania skorupy,
 • łatwość zakładania, zdejmowania kasku, otwarcia wizjera, ew. podniesienia szczęki,
 • rodzaj wyściółki i możliwość jej odpięcia (np. w celu wyprania),
 • rodzaj i łatwość obsługi zastosowanych zapięć,
 • kolor i stylistyka.

Ten ostatni czynnik ma znaczenie nie tylko ze względu na preferencje użytkownika, ale też komfort i bezpieczeństwo. Czarne kaski np. bardzo szybko nagrzewają się w słoneczne dni. Jeśli zaś chodzi o widoczność na drodze, to udowodniono, że najlepiej sprawdza się kolor biały oraz barwy fluorescencyjne.

Warto wybrać kask renomowanej firmy, wykonany z nowoczesnych materiałów. To gwarancja tego, że będzie wytrzymały, lekki i komfortowy. Zawsze należy również dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb oraz dogłębnie przemyśleć decyzję o zakupie. W końcu kask to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo motocyklisty.

/ FreWh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA