Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska jest niewielkim miasteczkiem położonym 20 kilometrów od Krakowa. Słynie przede wszystkim z klasztoru Bernardynów, Dróżek Kalwaryjskich ufundowanych na początku XVII wieku przez Mikołaja Zebrzydowskiego oraz odprawianego co roku Misterium Męki Pańskiej.
 

Kalwaria jest drugim po Częstochowie najważniejszym miejscem pielgrzymkowym. Co roku, zwłaszcza w święto Wniebowzięcia, tysiące ludzi pokonuje pieszo kalwaryjskie dróżki. Co jednak z innymi atrakcjami? Czy Kalwaria Zebrzydowska to jedynie miejsce kultu religijnego? Odpowiedź brzmi: nie, to małe miasteczko posiada także inne walory i można spędzić w nim czas całkiem ciekawie.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii ZebrzydowskiejW samej Kalwarii warto przyjrzeć się starej zabudowie: kamienicom mieszczańskim z kramami odpustowymi, odwiedzić kościół parafialny i stary wojenny cmentarz (I Wojna Światowa) położony w pobliżu klasztoru. Kalwaria słynie również z przemysłu meblarskiego, którego początki sięgają XVII wieku. Kalwaryjskie meble słyną z dobrej jakości, można je obejrzeć w licznych sklepach oraz pawilonie wystawowym.

Atrakcje na miejscu
Kalwaria Zebrzydowska leży na granicy Beskidu Małego i Pogórza Wielickiego, jest zatem znakomitą bazą wypadową dla amatorów górskich wycieczek. Beskid Mały posiada bardzo ciekawą rzeźbę terenu i ciekawe szlaki, w większości powrotne, co umożliwia przyjazd autem i ponowne zejście w to samo miejsce. Szczyty mają około 1000 metrów wysokości, najważniejsze to: Leskowiec, Jaworzyna (Groń Jana Pawła II), Gibasówka, Kiczera, Czupel. W górach znajduje się kilka schronisk (Leskowiec, Rogacz, Potrójna, Gibasówka) oraz ciekawych przyrodniczo miejsc, na przykład rezerwaty: Madohora, Szeroka i Zasolnica, formacje skalne Gugów i Ścieszków Gronia, Skała Czarownic. Można również zrobić nieco dalszą wycieczkę na Górę Żar, położoną w zachodniej części Beskidu Małego nad Jeziorem Międzybrodzkim. Słynie ona ze znajdującego się na jej szczycie zbiornika wodnego, który jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej. Na turystów czekają także inne atrakcje: dojeżdżająca na szczyt kolejka terenowo-linowa, trasy piesze i rowerowe, zjeżdżalnia pontonowa i położona u podnóża góry szkółka szybowcowa, oferująca także szkolenia paralotniowe.

Dom w Wadowicach w którym urodził się Jan Paweł IICo zwiedzić w okolicy?
Z Kalwarii Zebrzydowskiej można również pojechać na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości. W Wadowicach, mieście Jana Pawła II, zobaczymy muzeum urządzone w jego domu rodzinnym, bazylikę, w której został ochrzczony oraz spróbujemy słynnych wadowickich kremówek.

W położonym nieco dalej Inwałdzie znajdują się dwa rodzinne parki rozrywki: Park Miniatur i Dinolandia. W Parku Miniatur zgromadzono ponad 50 modeli najsłynniejszych budowli świata, między innymi Koloseum, Big Bena, Wieży Eiffla, Statuły Wolności, Muru Chińskiego czy Krzywej Wieży. Dzieci na pewno będą się świetnie bawić w lunaparku, zielonym labiryncie, małpim gaju lub piaskownicy. W Dinolandii natomiast zobaczymy modele różnych prehistorycznych stworzeń. Dobrze opracowana oferta rodzinna zapewnia całodzienną rozrywkę. Do atrakcji parku należą: pole do minigolfa, zjazdy tyrolskie, ścianka wspinaczkowa, jaskinia tajemnic łącząca w sobie elementy edukacji i zabawy, park linowy, można także spróbować popularnej w Europie gry petanque (gra w bule).

Szlak architektury drewnianej
Kilka miejscowości w okolicy Wadowic wchodzi w skład szlaku architektury drewnianej. W Barwałdzie Dolnym znajduje się drewniany kościółek pod wezwaniem św. Erazma. W Barwałdzie Górnym kaplica z pustelnią św. Rozalii. Bardzo urokliwym miejscem jest Lanckorona, gdzie wokół rynku oraz innych miejscach zachowała się stara drewniana zabudowa: zagrody, budynki gospodarcze, domy z XVIII i XIX wieku. W obrębie miasteczka znajdują się także ruiny zamku, pochodzącego prawdopodobnie z czasów Kazimierza Wielkiego. Malownicze położenie gwarantuje znakomite widoki.

Miłośnikom starych szlacheckich dworków na pewno spodoba się Stryszów. Tamtejszy dwór został zbudowany w XVI wieku jako dwór obronny, później zaś przebudowano go na rezydencję. Obecnie mieści się w nim stała ekspozycja zatytułowana „Wnetrza Dworu Polskiego w XIX Wieku”.

Kalwaria nie jest tylko i wyłącznie miejscem kultu religijnego. W miasteczku i jego okolicach bez trudu można znaleźć tani nocleg na kwaterach prywatnych i w gospodarstwach agroturystycznych i spędzić interesujący weekend lub krótkie wakacje z dzieckiem.

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA