Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jaki aparat na stok?

Jaki aparat na stok?

Sporty zimowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Aby utrwalić fantastyczne wspomnienia ze stoku i móc podzielić się nimi z przyjaciółmi, warto oprócz nart czy deski snowboardowej zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt fotograficzny.
 

Polskie góry oferują fantastyczne warunki do uprawiania sportów zimowych i nawet mało atrakcyjne obszary (z punktu widzenia klasycznej turystyki górskiej) przy niewielkich nakładach infrastrukturalnych mogą być zmienione w prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. 11% Polaków regularnie uprawia sporty zimowe takie jak jazda na nartach lub snowboardzie, przy czym są to przeważnie ludzie lepiej wykształceni, mieszkający w miastach i o stabilnej sytuacji finansowej (według raportu CBOS z końca 2013 roku).Także narciarskie wycieczki zagraniczne coraz częściej znajdują się w finansowym zasięgu Polaków.

Fotografowanie w śniegu

Do ekscytujących chwil spędzonych na stoku będzie można wracać jeszcze długo, jeśli spakujemy ze sobą odpowiedni sprzęt. Fotografia sportowa, zwłaszcza w zimowych warunkach, bywa jednak nieco kłopotliwa. Wśród fotografów popularne jest nawet przekonanie, że najgorsze, co można fotografować, to czarny pies na śniegu lub narciarz w ciemnej kurtce. Gdy dodamy do tego czynnik ruchu pędzących narciarzy czy snowboardzistów, uchwycenie takiej dynamiki może nam sprawić wiele trudności. Same warunki również nie zachęcają do tego, żeby zadbać o wszystkie sprawy techniczne - kto zabiera na stok dodatkowe obiektywy czy statyw (ważący nawet 2 kg), który trzeba każdorazowo rozkładać? Problemem może być także temperatura czy ściąganie przez aparat wilgoci.

Kompakt czy nie kompakt?

Najlepszym wyborem, jeśli poza robieniem zdjęć chcemy zająć się też sportem, a przy tym nie być skrępowanym przez tony sprzętu, jest aparat kompaktowy przystosowany do trudnych warunków. Ponieważ wszystko znajduje się w jednym, optymalnie zaprojektowanym urządzeniu, nie musimy się przejmować dodatkowymi akcesoriami czy nieodpowiednimi konfiguracjami sprzętowymi.. Aby fotografie nie były poruszone, przydatna jest technologia VR, które redukuje ewentualne drgania. Kręcenie filmów przy pomocy aparatów jest obecnie standardem, warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość - w przypadku ujęć sportowych i próbie rejestracji tricków snowboardowych, efektywnych skoków na nartach czy nawet hamowania wśród bryzgającego śniegu istotne jest, by nasz sprzęt mógł nagrywać w jakości HD ze współczynnikiem klatek na sekundę 60i, co nie tylko zapewni niezwykłą płynność obrazu, ale również umożliwi tworzenie bardzo widowiskowych filmów w zwolnionym tempie.

Czy aparat wytrzyma?

Poza jakością zdjęć, osobną kwestią jest jakość samego sprzętu i jego wytrzymałość. Według raportu z 2014 roku opracowanego przez E&L i Kamkit (firmy zajmujących się ubezpieczaniem sprzętu elektronicznego) 54% roszczeń dotyczy przypadkowych uszkodzeń mechanicznych. Co ciekawe, większość aparatów oddawanych jest do naprawy z powodu upuszczenia, które może się nam przytrafić częściej, gdy zdjęcia robione są w trudnych warunkach. Najlepsze aparaty są odporne na wstrząsy, upadki z ograniczonej wysokości, są także wodoszczelne i odporne na niskie temperatury. Nie musimy się wtedy obawiać o sprzęt i możemy używać go o wiele swobodniej, wiedząc, że nic mu nie zagraża podczas naszych narciarskich szaleństw. Ciekawym rozwiązaniem jest także instalowanie w aparatach wysokościomierzy i systemów nawigacji (opcja dostępna jest na przykład w aparacie Nikon COOLPIX AW130), dzięki którym możemy mieć dostęp do precyzyjnych danych dotyczących lokalizacji, w jakiej zdjęcia zostały wykonane.

Dziel się z przyjaciółmi przygodami ze stoku

W związku z rosnącą popularnością serwisów społecznościowych (najpopularniejszy z nich - facebook - ma już 1,59 miliarda aktywnych użytkowników) i chęcią dzielenia się zdjęciami z naszymi znajomymi producenci aparatów wprowadzają różne ułatwienia - często można na przykład wysyłać zdjęcia na telefon poprzez Wi-Fi lub system NFC, a z niego błyskawicznie udostępniać pliki online. Miłośnicy fotografii wiedzą bowiem, że jedną z najpiękniejszych cech ich pasji jest to, iż mogą schwytać nawet najbardziej ulotne chwile i podzielić się nimi z innymi ludźmi. W dzisiejszych czasach jest to prostsze niż kiedykolwiek, pod warunkiem, że będziemy mieć przy sobie aparat, który umożliwi nam „łapanie” tych najważniejszych momentów.

Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy IQS w maju 2015 r. sport jest jednym z ulubionych zajęć Polaków i w sposób aktywny wolny czas spędza 17% respondentów. Dokumentowanie fotograficzne swojej pasji i osiągnięć to ważny element hobby - dzięki zdjęciom możemy dzielić się naszymi zainteresowaniami z innymi. Warto więc posiadać sprzęt odpowiednio sprofilowany pod ekstremalne warunki pracy i dostosowany do dynamicznych sytuacji związanych ze sportem - jeśli aparat poradzi sobie z warunkami zimowymi i szaleństwami na stoku, to tym bardziej sprawdzi się w innych okolicznościach.

/ Fr/wh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA