Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie na wakacjach?

Jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie na wakacjach?

Wyjeżdżając na wakacje, zwłaszcza w egzotyczne miejsca, należy szczególnie zwracać uwagę na kwestie zdrowotne. Sprawdźmy, jakie zagrożenia czyhają na turystów i jak wygląda zdrowie w podróży z punktu widzenia pilotów, rezydentów.
 

Grunt to ubezpieczenie
Wybierając się na wakacje koniecznie zadbać trzeba o odpowiednie ubezpieczenie. Korzystając ze zorganizowanego wyjazdu zagranicznego podstawowy pakiet jest już wliczony w cenę, należy jednak sprawdzić co on zawiera, do jakiej wysokości przewidziana jest ochrona i jakie są z niej wyłączenia. Podstawowe ubezpieczenia z reguły nie obejmują chorób przewlekłych, oraz nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków związanych ze sportami ekstremalnymi, dlatego w razie konieczności warto zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie, rozszerzające ochronę o te przypadki. Wyjeżdżając na narty zabezpieczyć należy nie tylko własne zdrowie, trzeba mieć również na uwadze możliwość zrobienia krzywdy innej osobie, aby uniknąć kosztów z tym związanych i móc spokojnie szaleć na stoku warto wykupić ubezpieczenie OC. W każdym przypadku pamiętać trzeba, iż zazwyczaj ochroną ubezpieczeniową nie są objęte zdarzenia zaistniałe po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków. Dodatkowe ubezpieczenie również należy wykupić, chorując na jedną z chorób przewlekłych.

Piloci wycieczek zgodnie twierdzą, że praktycznie żaden turysta nie czyta warunków ubezpieczenia, dlatego często na miejscu zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy to klient jest zdziwiony i kompletnie nie przygotowany na konieczność pokrycia z własnej kieszeni niewielkiej sumy np. za wizytę u lekarza czy wykupienie lekarstw, bo w ubezpieczeniu zawarto franczyzę redukcyjną. Częste są również sytuacje, gdy ubezpieczony musi opłacić samodzielnie na miejscu koszty leczenia, a ich zwrot następuje dopiero po powrocie do kraju, na podstawie przedłożonych rachunków. Gorzej, jeśli okazuje się, że suma ubezpieczenia nie jest wystarczająca, bo wykupiono najtańszy pakiet. Aby uniknąć takich problemów należy przestrzegać dwóch zasad: po pierwsze lepiej solidnie się zabezpieczyć, nawet jeśli ryzyko wydaje się być małe, niż potem żałować. Po drugie - przed zawarciem umowy obowiązkowo należy przeczytać jej warunki.

Po pierwsze zdrowy rozsądek
Na wakacjach, zwłaszcza w egzotycznych krajach, łatwo o zagrożenie dla zdrowia. Odmienna flora bakteryjna, inny klimat, ostre słońce, zdradliwa woda, dzikie zwierzęta to tylko niektóre z czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Podstawą powinien być zdrowy rozsądek, postępując zgodnie z jego zasadami uchronić się można od wielu niebezpieczeństw. Zapytaliśmy kilku doświadczonych pilotów wycieczek, co sądzą na ten temat – zgodnie odpowiedzieli, że wielu przykrych zajść dałoby się uniknąć, gdyby klienci zachowywali się rozsądniej. Jako główny powód wielu nieszczęść podają nadużywanie alkoholu i bezmyślność. Zaprzyjaźniona pilotka wspomina klientkę, która pierwszego dnia wakacji spędziła kilka godzin na materacu w nasłonecznionym basenie i tego samego dnia wieczorem trafiła do szpitala z poparzeniami i objawami udaru słonecznego, opowiada też o turyście, który po spożyciu dużej ilości płynów wyskokowych wyszedł z hotelowego baru przez szklaną ścianę. Codziennością są rozrywkowi wczasowicze, który po wypiciu w południe kilku drinków pragną zażyć dla ochłodzenia kąpieli w morzu, niejednokrotnie zapominając o pozostawionym na brzegu potomstwie. Piloci opowiadają również o turystach, udających się na górskie wycieczki w klapkach czy butach na obcasie (szczęściem jest, jeśli skończy się tylko na zwichnięciu), osobach próbujących łapać meduzy czy jeżowce oraz śmiałkach, którzy bez przygotowania decydują się nurkowanie głębinowe. Mało rozsądne jest również korzystanie z miejscowych salonów tatuażu, wypożyczanie samochodów o wątpliwym stanie technicznym i samodzielne wypuszczanie się po zmroku w ciemne zaułki miast o wysokich wskaźnikach przestępczości. Szczytem wszystkiego jest opowieść o nieustraszonym turyście, który na safari próbował opuścić samochód by podejść do lwów i zrobić im zdjęcie, od nieszczęścia uchronił go stanowczy sprzeciw pilota i towarzyszy wycieczki.

Ostrożności nigdy za wiele
Przed wyjazdem za granicę należy zapoznać się występującymi na miejscu zagrożeniami oraz sprawdzić listę szczepień ochronnych (nie tylko tych obowiązkowych, ale i zalecanych), w razie wątpliwości skonsultować się można z lekarzem medycyny tropikalnej czy stacją sanitarno-epidemiologiczną. Pamiętać należy, iż zaszczepić się trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo, planując podróż w rejony, gdzie występuje malaria, zadbać trzeba o odpowiednią ochronę (leki profilaktyczne oraz repelenty). Na wakacjach w wielu miejscach narażonym jest się na problemy żołądkowe, jako przykład podać można egipską zemstę faraona. Nie istnieje stuprocentowa ochrona, ale ryzyko zminimalizować można pijąc wyłącznie butelkowaną wodę (i używając jej również do mycia zębów), starannie myjąc i obierając owoce oraz żywiąc się wyłącznie w pewnych miejscach, co do których można zakładać, że są tam przestrzegane podstawowe zasady higieny. Warto wybierać lokale pełne ludzi, jako że jest w nich większe prawdopodobieństwo świeżości żywności. W krajach o klimacie cieplejszym od naszego szczególnie uważać należy na słońce, nawet to za chmurami może być zdradliwe. Podstawą jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna (kremy z wysokimi filtrami UV i nakrycie głowy) oraz unikanie ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach południowych. Nie wolno również minimalizować zadraśnięć czy skaleczeń, zwłaszcza w miejscach o dyskusyjnej higienie. Planując dłuższy lot samolotem na uwadze trzeba mieć skutki jet lag, do najczęstszych z nich zalicza się zaburzenia snu, zmęczenie, ból głowy. Inną często spotykaną przypadłością, związaną z podróżowaniem, jest choroba lokomocyjna. Jej skutki można złagodzić przez zajmowanie odpowiedniego miejsca w środkach komunikacji (w samolocie blisko skrzydeł, w autokarze na środku i koniecznie siedząc przodem w stronę kierunku jazdy, mocno opierając głowę na zagłówku). W górach z kolei turyści mogą mieć do czynienia z chorobą wysokościową, dolegliwości z nią związane złagodzić może aklimatyzacja, właściwa dieta oraz ewentualne środki farmakologiczne.

Niezależnie od czyhających na turystów niebezpieczeństw podróżować niezaprzeczalnie warto. Piloci wycieczek podpowiadają, że dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu (wizyta kontrolna u lekarza przed wyjazdem, dobrze zaopatrzona apteczka, szeroki pakiet ubezpieczeń i zachowanie należytej ostrożności) uniknąć można większości przypadłości lub do minimum złagodzić ich negatywne skutki.

/ kpl, fot. fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA