Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jak dojechać na lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu?

Jak dojechać na lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu?

Paryż Charles de Gaulle (CDG) to główne lotnisko obsługujące Paryż, będąc jednocześnie największym portem w całej Francji. Port wyróżnia się także w skali europejskiej i światowej - to drugi najbardziej ruchliwy port Europy i ósmy najbardziej ruchliwy port na świecie. Zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Paryża zwanej Roissy, w odległości 23 km od centrum miasta. Otworzony w 1966 roku, dziś obsługuje 180 linii lotniczych oferując połączenia do ponad 300 destynacji na całym świecie. Jak dojechać na lotnisko, z których środków komunikacji skorzystać i ile kosztuje dojazd?
 

Dojazd taksówką lub własnym samochodem

Na lotnisko Paryż Charles de Gaulle możemy dojechać pociągiem, autobusem lub taksówką. Między terminalami pasażerów przewozi kolejka CDGVAL oraz specjalne autobusy linii N1 oraz N2 (bezpłatnie). Ci, którzy dojeżdżają na lotnisko własnym samochodem mogą skorzystać z parkingów lotniskowych, których jest łącznie aż 10! Postój do 10 minut jest bezpłatny, następnie, w zależności od parkingu, za postój do pół godziny zapłacimy już około 5 euro. Dojazd taksówką z centrum miasta to koszt około 50-70 euro, cena zależy od taryfy dziennej lub nocnej oraz miejsca docelowego.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do CDG możliwy jest linią regionalną z Chatelet les Halles, cena biletu to około 10 euro, czas przejazdu 50 minut. Do Terminalu 2 dojeżdża słynny szybki pociąg francuski TGV, którym bezpośrednio można dojechać do Brukseli, Lyonu, Marsylii czy Strasburga. W przyszłości planowana jest budowa kolejki, która dowozić będzie pasażerów na lotnisko bezpośrednio z centrum Paryża. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2017 rok, a jej ukończenie na 2023.

Dojazd autobusem

Na CDG możemy dojechać kilkoma autobusami. Z centrum miasta (Opera) na lotnisko kursuje „Roissybus”, koszt biletu to 10,50 euro, a czas przejazdu to 1 godzina. Przewoźnik Les Cars Air France kursuje z Etolie/Porte Maillot linia 2 oraz z Gare Montparnasse/Gare de Lyon linią 4. Linia 3 obsługuje kursy między paryskimi lotniskami Charles de Gaulle oraz Orly. Ceny biletów wahają się między 17 a 21 euro. Czas wszystkich przejazdów to około 1 h 15 min. Z autobusów miejskich do portu CDG dojeżdżają linie 350 (z Gare de l’Est, 6 euro, 80-90 minut), linia 351 (z Paris Nation, 6 euro, 80-90 minut), linia 19 (z Torcy RER do Roissy Pole RER, 2 euro, 60 minut). Na lotnisko dostaniemy się także w godzinach nocnych linią 140, 120 oraz 121, które oferują połączenia z poszczególnych stacji kolejowych RER, koszt biletu to 7,6 euro, czas przejazdu 30 minut. Autobusy do CDG dojeżdżają także z Disneylandu – kursuje tu firma VEA, koszt biletu to 20 euro, czas przejazdu 45 minut.

/ mko, fot. F. Borisov, licencja CC BY-SA 3.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: