Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Góry Izerskie - stolica polskich biegówek

Góry Izerskie - stolica polskich biegówek

Wśród sportów zimowych uprawianych w Polsce prym wiedzie narciarstwo zjazdowe i jazda na snowboardzie. Ostatnie sukcesy Justyny Kowalczyk powodują jednak, że coraz chętniej próbujemy narciarstwa biegowego. Wszystkim zainteresowanym i nie tylko przedstawiamy miejsce, które jest jego polską stolicą.
 

Polski biegun śniegu
Góry Izerskie są niewielkim pasmem położonym między Jakuszycami a Świeradowem Zdrój w bezpośrednim sąsiedztwie polsko-czeskiej granicy. Ich najwyższe wzniesienie, Wysoka Kopa, liczy zaledwie 1126 m. n.p.m.. Izery są idealnym miejsce na wypoczynek w ciągu całego roku. Latem przyciągają amatorów górskich spacerów, które dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu, nie wymagają kondycyjnej „zaprawy”. Zimą natomiast są oblegane przez miłośników narciarstwa biegowego.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Warunki naturalne sprawiają, że śnieg potrafi utrzymywać się tutaj bardzo długo, nawet do pięciu miesięcy. Łagodne stoki czynią to miejsce idealnym dla początkujących, a wielokilometrowe trasy zadowolą profesjonalistów. Punktem, od którego powinno się zacząć przygodę z biegówkami są Jakuszyce i znajdujący się w nich Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Można wypożyczyć tam sprzęt, uzyskać porady, czy wykupić kilka lekcji nauki, dzięki którym ten piękny sport szybciej zacznie przynosić nam przyjemność.

Izerskie trasy
Jak tylko w Górach Izerskich spada pierwszy śnieg, od razu do pracy zostaje wysłany specjalny oddział osób mających za zadanie przygotować biegowe trasy. Przemieszczają się oni na skuterach ciągnąc ciężkie sanie zostawiające w terenie charakterystyczne dwa ślady płóz, po których już po kilku godzinach mkną pierwsi biegacze. Od tego momentu w Izerach zaczyna rządzić narciarstwo biegowe. W schroniskach czy punktach odpoczynku pojawiają się informacje dla pieszych z prośbą o niezadeptywanie, przygotowanych dla narciarzy, tras. Ogółem oddaje się ich co roku około kilkunastu o łącznej długości ok. 100km. Przecinają się one dając szereg możliwości na aktywne spędzenie tak jednego dnia jak i całego tygodnia. Ponadto kilka z tras zostało bardzo wysoko ocenionych i posiada homologację FIS - Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Warto wspomnieć również, że bardzo łatwo przedostać się stąd na stronę czeską, gdzie również uprawia się narciarstwo biegowe i gdzie trasy są równie dobrze przygotowane. W planach jest połączenie naszej sieci tras z trasami naszych południowych sąsiadów. Zabieg taki spowodowałby powstanie największego ośrodka narciarstwa biegowego w Europie.

Bieg PiastówBieg Piastów
Niewątpliwym podkreśleniem jakości i rangi Gór Izerskich jako ośrodka biegów narciarskich jest organizowany co roku, cieszący się niemalejącą popularnością, Bieg Piastów. Jest on cykliczną imprezą organizowaną od roku 1976 przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Od czasu debiutu, w którym wystartowało ok. 500 osób, bieg odbywał się prawie corocznie (wyjątkiem był okres stanu wojennego), a liczba uczestników nieustannie wzrastała. Dzisiaj w biegu startuje kilka tysięcy biegaczy, a impreza ma międzynarodowy charakter. W dużej mierze przyczyniła się do tego aprobata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która wpisała Bieg Piastów do grona dwunastu najważniejszych biegów długodystansowych w Europie. Jednocześnie uzyskał on odpowiedni certyfikat umożliwiający organizację w Jakuszycach międzynarodowych imprez narciarstwa biegowego o najwyższej randze: Mistrzostw Świata, Pucharu Świata czy Pucharu Kontynentalnego. Niewątpliwie rozpropagowało to Góry Izerskie i Bieg Piastów jako miejsce i imprezę godną uwagi świata biegówek.

Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o rzeczy najważniejszej, o zaszczepieniu tego pięknego sportu u najmłodszych. Biegiem poprzedzającym ten główny jest tzw. Mały Bieg Piastów przeznaczony dla najmłodszych uczestników. Taka inicjatywa może sprawić, że w przyszłości również będziemy cieszyć się z sukcesów naszych krajowych biegaczy. Po zmaganiach dzieci zaczyna się dopiero główna część imprezy. Morderczy, 50-kilometrowy bieg, który dzięki warunkom naturalnym Izerów odbywa się w pięknym marcowym słońcu.

Chatka Górzystów w Górach IzerskichO Chatce Górzystów
W zaplanowaniu kilkudniowego wypadu na biegówki w Góry Izerskie pomagają niewątpliwie całoroczne, tanie i gościnne schroniska górskie. W Izerach mamy ich kilka, ale najbardziej znanym i rozpoznawalnym jest Chatka Górzystów. Stoi od lat na Hali Izerskiej i jest pozostałością wioski GroB-Iser. Zdobycie tych ziem przez oddziały radzieckie w 1945 roku położyło kres osadzie, która w swoim zaciszu rozwijała się od roku 1630. Wojna doprowadziła do wysiedlenia mieszkańców i spalenia ich dobytków. Zachowała się jedynie dzisiejsza Chatka Górzystów, zapewne dlatego, że stała w znacznym oddaleniu od reszty zabudowań. Niszczałaby zapewne do dnia dzisiejszego, gdyby nie studenci z Zielonej Góry, którzy ochrzcili się mianem odkrywców chatki i zaczęli, uwieńczone sukcesem, starania o zaadoptowanie jej na schronisko studenckie.

Po wielogodzinnym biegu przyjemnie jest wejść do Chatki i ogrzać się przy trzaskającym kominku. Nocleg, bez specjalnych wygód, kosztuje ok. 20zł, a brak prądu i spartańskie warunki stanowią niewątpliwą atrakcję. Do Chatki zajrzeć można przez cały rok, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia kiedy gospodarze rozjeżdżają się do swoich rodzin. Poza tym okresem zawsze przywita nas ciepła, domowa atmosfera i, co ważniejsze, domowa kuchnia, w której zmęczeni całodniowym wysiłkiem możemy posilić się do syta. Legendą obrosły już naleśniki z jagodami, które się w niej serwuje. Są znane do tego stopnia, że utożsamia się je jako nieodłączną część Chatki. Pobyt w takim miejscu po całodniowym, wyczerpującym biegu umili spędzenie długiego, zimowego wieczoru. Może znajdzie się ktoś z gitarą lub ktoś kto opowiadać będzie godzinami historie gór i ich mieszkańców. Następnego dnia wstaniemy wypoczęci, szczęśliwi i gotowi aby założyć biegówki i ruszyć w dalszą drogę.

/ pbu, fot. pbu, bieg-piastow.pl /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA