Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Góra Żar latem i zimą

Góra Żar latem i zimą

Góra Żar to miejsce magnetyczne dosłownie i w przenośni. Przyciąga zarówno latem i zimą. Dlaczego warto się tam wybrać? Co oferuje to miejsce w lecie? A co w zimie?
 

Góra Żar - gdzie to jest?
Żar to szczyt o wysokości 761 m n.p.m. położony w miejscowości Międzybrodzie Żywieckie, w Beskidzie Małym nad Jeziorem Międzybrodzkim. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Lato
Góra Żar to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla każdego i przez cały rok. Jest to miejsce atrakcyjne dla amatorów pięknych widoków i górskich wędrówek, dla miłośników dużej dawki adrenaliny, a także dla rodzin z dziećmi.

Znajdziecie tutaj zarówno trasy piesze jak i rowerowe. Na Górze Żar znajdują się 2 trasy downhillowe pozwalające na zjazd z górnej stacji kolejki linowo-terenowej. Pierwsza trasa jest łagodna, a druga jest nazywana „trasą dla twardzieli”, czyli osób lubiących ekstremalne wyzwania. W 2014-tym roku odbyły się tutaj zawody z cyklu Diverse Downhill Contest (Mistrzostwa Polski w zjeździe na rowerach).

Góra Żar to mekka dla osób uprawiających sporty powietrzne. W roku 1935 u podnóża góry powstało lotnisko szybowcowe, które działa po dziś dzień. Nieco powyżej lotniska - na stoku góry, usytuowany jest budynek, w którym działa Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. Wychowankiem szkoły jest m.in. Sebastian Kawa - 9-krotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych i najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii. Dla osób, które nie posiadają uprawnień, przewidziano loty widokowe szybowcem i loty w tandemie na paralotni. W pogodne, letnie dni w powietrzu aż roi się od paralotni i szybowców - to wizytówka tego miejsca i atrakcja także dla tych, którzy tylko siedzą na ziemi obserwując popisy igrających z grawitacją zapaleńców.

Mniej więcej od chwili uruchomienia na Żarze trasy narciarskiej, inwestuje się bardzo dużo w rozwój tego miejsca pod kątem turystyki i rekreacji. Dba się o to, by przyciągnąć turystów i zapewnić im jak najwięcej atrakcji. Rodziny z dziećmi na pewno ucieszy park linowy Trollandia, który znajduje się w pobliżu dolnej stacji kolejki. Park oferuje 3 trasy - bilet indywidualny normalny na 1 trasę kosztuje 25 zł, na 2 trasy - 40 zł, a na 3 trasy - 50 zł.

Od niedawna znajduje się tutaj także zjeżdżalnia pontonowa. Pojedynczy przejazd kosztuje 4 zł, a karnet na 10 przejazdów - 15 zł.

Dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych jest całoroczny tor saneczkowy, który znajduje się w pobliżu górnej stacji kolejki. Przejazd rynną zapewnia fantastyczne widoki. Cena 1 zjazdu dla osoby dorosłej to 5 zł (niższa cena przy wykupieniu jednorazowo większej ilości zjazdów). Uwaga: dzieci do lat 8-u mogą zjeżdżać tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest znajdująca się tutaj Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar, która działa w obrębie kaskady rzeki Soły oraz jest jedyną podziemną elektrownią w Polsce - mieści się dosłownie we wnętrzu Góry Żar. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku. Ma on 650 m długości, 250 m szerokości, a głębokość dochodzi do 28 m. Przez wybudowany na szczycie zbiornik, Góra Żar jest płaska - już z daleka łatwo rozpoznać ją pośród innych gór.

Żar słynie również z niecodziennego zjawiska, które obserwuje się na drodze wiodącej na szczyt. W pewnym punkcie przedmioty puszczone swobodnie (np. tocząca się butelka lub samochód pozostawiony „na luzie”) toczą się, ale... pod górę. Jest wiele teorii na ten temat - jedni twierdzą, że to złudzenie optyczne, inni mówią o anomaliach grawitacyjnych, jeszcze inni tłumaczą to zjawisko siłami magnetycznymi związanymi z działającymi we wnętrzu góry maszynami elektrowni.

Zima
Zimą panowanie nad Górą Żar przejmują narciarze i snowboardziści. Korzystają oni ze średnio trudnej trasy o długości 1600m, sztucznie zaśnieżanej i utrzymywanej ratrakami, oświetlonej i nagłośnionej. W pobliżu górnej stacji funkcjonuje 300-metrowy wyciąg orczykowy, a także inne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Przy dolnej stacji działa stok narciarski dla najmłodszych wraz z taśmowym przenośnikiem Sun Kid. Na miejscu znajduje się również profesjonalna wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis oraz szkoła narciarska i snowboardowa. Przy górnej stacji kolejki znajduje się restauracja i bar szybkiej obsługi.

Kolej Linowo-Terenowa Żar
Od 2004 roku na Górze Żar działa Kolej Linowo-Terenowa, która latem obsługuje piechurów, rowerzystów, czy turystów pragnących podziwiać piękne widoki, a zimą zazwyczaj narciarzy i snowboardzistów. Przejazd kolejką sam w sobie stanowi nie lada atrakcję. 1-razowy przejazd góra-dół to koszt 16 zł (bilet normalny). Karta 10-u przejazdów kosztuje 65 zł. W okresie zimowym 1-dniowy skipass kosztuje 79 zł (bilet normalny, obowiązujący na kolejkę linowo-terenową i na orczyk).

Góra Żar to przepiękne widoki, masa atrakcji i duża dawka adrenaliny zebrane w jednym miejscu, czyli genialny pomysł na weekend dla każdego!

/ mch, fot. mch /

Komentarze:


Pawel_88
2015-04-09


Fajne miejsce mieszkam jakies 15 minut autem od Zaru :) I Widze jego zarys z okna w domu :)

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA