Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Fabryka i muzeum porcelany w Ćmielowie

Fabryka i muzeum porcelany w Ćmielowie

Podobno miejscowość Ćmielów to jedna, jedyna długa ulica. Po jej obu stronach stoją domy w których mieszkają pracownicy tutejszej fabryki porcelany.
 

Oprócz budynków mieszkalnych są tu sklepy. Część z nich to rzecz jasna zwykłe sklepy, w których można zaopatrzyć się w żywność i artykuły codziennego użytku, ale są też sklepy firmowe należące do tutejszej fabryki porcelany. Można tu kupić wyroby porcelanowe - serwisy do kawy czy herbaty, a także różnego rodzaju figurki - zarówno ozdobne, stylizowane na rokokowe, jak i nowoczesne - proste w formie i pasujące do wnętrza typu „stal i szkło”. Talerze, kubki i filiżanki w gablotach są białe i pozbawione ozdób; wzory tych ostatnich są wystawione oddzielnie. Każdy może wybrać sobie to, co mu się podoba, a pracownicy na miejscu nałożą wzory na wybrany serwis.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Fabryka porcelany w Ćmielowie powstała pod koniec XVIII wieku. W roku 1790 miejscowy garncarz Wojtas wraz z grupą kolegów stworzyli prymitywną manufakturę swoich wyrobów. Pełen rozruch fabryki nastąpił w roku 1804, kiedy to fabryka została oficjalnie zarejestrowana.

Obecnie fabryka produkuje zarówno porcelanę „użytkową” - wazy, talerze i serwisy do kawy i herbaty o różnorakich, często unikalnych kształtach i bogatym zdobnictwie, jak i ozdoby: figurki (także aniołki czy wielkanocne zajączki), ozdobne popielniczki, porcelanowe zegary, wazony, szachy, czy porcelanowe pisanki.

A od maja 2005 roku istnieje w Ćmielowie pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany. A dlaczego jest ono żywe? Ano dlatego, że nie tylko zobaczymy w nim wystawę wyrobów ćmielowskiej fabryki i stary piec do wypalania porcelany (obecnie nieczynny, do środka może wejść nawet 20 osób) , ale także obejrzymy film o Ćmielowie, możemy wziąć udział w warsztatach ceramicznych p.n. „Jest u nas tradycja” i własnoręcznie wykonać (a przynajmniej spróbować wykonać) porcelanową figurkę i wybić pamiątkowa monetę.

Zwiedzanie muzeum odbywa się w grupach od 2 do 25 osób, od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00, w poniedziałki od 9.00 do 17.00. Grupy wchodzą na teren z przewodnikiem - instruktorem co 30 minut. Ostatnia grupa rozpoczyna zwiedzanie na godzinę przed zamknięciem, tj. o godz. 16.00 w poniedziałek i o 17.00 w pozostałe dni. Czas aktywnego zwiedzania to około 30 minut. Najlepiej jest wcześniej zarezerwować miejsce - zwłaszcza dla grupy. Po zwiedzaniu można zrobić zakupy w miejscowym sklepie, a także napić się najlepszej kawy podanej w ćmielowskiej porcelanie w luksusowej, ozdobionej miejscowymi figurkami kawiarni.

Bilet normalny kosztuje 18 złotych, ulgowy (uczniowie, studenci, niepełnosprawni, renciści, emeryci) 14. Siedem złotych zapłacimy z możliwość robienia fotografii, a dziesięć za filmowanie - obie rzeczy bez praw do publikacji.

W samym Ćmielowie jest sporo zabytków. Są to:

  • Ruiny zamku nad rzeką Kamienną,
  • Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany na początku XVI wieku w stylu późnogotyckim, przebudowany w wieku XVIII,
  • Figura świętego Floriana z 1704 roku na rynku,
  • Kapliczka przy ulicy Zamkowej z połowy XIX wieku. Wg Podobno jest pod nią pochowany powstaniec kościuszkowski, zabity przez żołnierzy rosyjskich. W okresie powstania styczniowego znajdowali tam schronienie powstańcy, natomiast w czasie rewolucji 1905 roku, była wykorzystywana przez bojowników PPS, którzy wykopali pod nią kryjówkę do której wchodziło się przez odsunięcie płyt w posadzce. Oprócz przechowywanej tam broni, służyła za sypialnię,
  • Kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena na ulicy Opatowskiej. Została odnowiona w 2008 roku po dokonanej kilka lat wcześniej dewastacji przez chuliganów,
  • Kaplica cmentarna Długoszewskich znajdująca się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zacisznej,
  • Pomnik Bojowników o Niepodległość na ćmielowskim rynku. Wykonany został z bloków kamiennych. Odsłonięty 11 listopada 1938 roku. Obecnie jedno z głównych miejsc (zaraz po kościele parafialnym), gdzie odbywają się gminne uroczystości państwowe.
Ponadto Ćmielów leży na trasie zielonego szlaku rowerowego im. Witolda Gombrowicza. Tak więc jest to świetne miejsce do aktywnego i ciekawego spędzenia krótkiego odpoczynku.

/ mso, fot. turystyka.cmielow.com.pl /

Komentarze:


lidonek
2011-03-08


jedną z atrakcji podczas zwiedzania jest zamknięcie w dawnym piecu do wypalania porcelany; podczas krótkiego pobytu ogląda się prezentację na temat fabryki

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA