Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

El Hierro i najmniejszy hotel świata

El Hierro i najmniejszy hotel świata

Na świecie jest wiele hoteli godnych polecenia, większość z nich jest jednak stosunkowo do siebie podobna. Osobom, które chcą przeżyć coś wyjątkowego, z pewnością przypadnie do gustu jeden z najmniejszych hoteli na świecie, położony na kanaryjskiej wyspie El Hierro.
 

El Hierro.
El Hierro, inaczej nazywane Wyspą Południkową (Isla del Meridiano) lub Małą Wyspą (Isla Chiquita), jest najmniejszą z siedmiu głównych Wysp Kanaryjskich, jest też wśród nich najdalej wysunięta na południe i na zachód. W dawnych czasach uważano ją za koniec świata, w przeszłości służyła też za punkt odniesienia do wykreślania map (jako najdalej wysunięty na zachód fragment „starego świata”).

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Powierzchnia El Hierro to zaledwie 278 km2 (25 km z północy na południe i 27 km ze wschodu na zachód), liczba jej mieszkańców oscyluje około 10 tysięcy. Wyspa jest górzysta, pokryta zastygłą lawą, w 2000 roku uznana została przez UNESCO za rezerwat biosfery. Nazwa wyspy wywodzi się z języka Guanczów - pierwotnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, oznacza ona żelazo. Co ciekawe, żelazo na wyspie nie występuje, trudno więc określić pochodzenie tej nazwy.

Stolicą El Hierro jest miejscowość Valverde, położona w północno-wschodniej części wyspy na wysokości około 600 m n.p.m., na zboczu wiecznie zielonej doliny, od której wywodzi swą nazwę. Podczas zwiedzania stolicy obowiązkowym punktem programu jest zabytkowy kościół parafialny z XVIII wieku - Iglesia Nuestra Senora de la Concepción, do którego raz na cztery lata odbywa się pielgrzymka wizerunku patronki wyspy z jej sanktuarium w La Dehes.

Charakterystycznym punktem wyspy jest El Sabinar - porośnięty jałowcami płaskowyż nad zatoką El Golfo. Na przestrzeni wieków drzewa te, wystawione na działanie silnych wiatrów, przybrały niesamowite, nienaturalne kształty. Ciekawostką El Hierro jest również jaskinia Don Justo, należąca do najdłuższych na świecie labiryntów jaskiniowych. Jej wnętrze, utworzone na skutek erupcji wulkanu, stanowi plątaninę krzyżujących się ze sobą korytarzy o łącznej długości 6315 metrów, co klasyfikuje ją na trzynastym miejscu wśród najdłuższych podziemnych pasaży na świecie.

Nurkowanie.
El Hierro corocznie przyciąga rzesze miłośników nurkowania, chcących zobaczyć czy sfotografować jej przepiękne dno morskie. Wyspa obmywana jest przez przezroczyste wody Oceanu Atlantyckiego, bogata jest tu również podwodna przyroda. Rezerwat wodny na południu wyspy jest istnym rajem dla amatorów nurkowania, popularny ośrodek tego sportu zlokalizowany jest w miejscowości La Restinga. Obszar wodny na zachód od La Restinga objęty jest ochroną -utworzono w tym miejscu rezerwat Reserva Marina de El Mar de Las Calmas, osłaniające przed wiatrem klify sprawiają, że wody są tu niesłychanie spokojne i gwarantują dobre warunki nurkowania.

Punta Grande - jeden z najmniejszych hoteli na świecie.
Hotel Punta Grande znajduje się w niewielkiej miejscowości Las Puntas, na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy El Hierro, we wschodniej części zatoki El Golfo. Zajmuje on mały (600 m2, wysokość 9 m), odrestaurowany, dziewiętnastowieczny budynek, zbudowany z czarnych bazaltowych bloków, należący w przeszłości do służb celnych. Jego położenie na okazałym, wulkanicznym stoku Roques de Salmor, na skraju skały stromo opadającej do oceanu, dosłownie zapiera dech w piersiach, kamienne zabudowania doskonale wpasowują się w surowe, skaliste wybrzeże.

Punta Grande - najmniejszy hotel na świecie na wyspie El Hierro, fot. Flickr/Maduroman

W latach 1994 - 1999 hotel ten figurował w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejszy hotel na świecie. Hotel ma zaledwie 4 pokoje, zaprojektowane na wzór kajut okrętowych, z których okien rozciąga się imponujący widok na otwarte morze i maleńkie wyspy zamieszkałe przez duże jaszczurki, będące kolejnym symbolem wyspy, a zarazem jednym z najbardziej zagrożonych gatunków gadów w całej Europie.

Szczególnych wrażeń dostarcza pobyt w Punta Grande podczas sztormu, kiedy to morskie fale rozbijają się o skały i dosłownie napierają na zabudowania - potęga natury w połączeniu z piękną, dziką okolicą z pewnością na długo pozostają w pamięci odwiedzających to miejsce turystów. To niezapomniana przygoda, nocować w miejscu, które sprawia wrażenie, jakby chciał je wchłonąć ocean. Obecnie budynek ten stanowi muzeum, a część hotelową przeniesiono do oddalonych o kilkaset metrów bungalowów. W pobliżu hotelu Punta Grande znajduje się park wodny Cascadas del Mar, zaprojektowany przez architekta Jerónimo Padróna, gdzie z różnokolorowej lawy utworzone zostały baseny, fontanny, mosty oraz wodospady.

/ kpl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: