Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Czy warto brać pożyczkę ratalną na wakacyjny wyjazd?

Czy warto brać pożyczkę ratalną na wakacyjny wyjazd?

Marzą Ci się wakacje w egzotycznym kraju? Biały piasek, lazurowa woda i pachnąca beztroską atmosfera… Któż z nas po miesiącach ciężkiej pracy nie zasługuje na odrobinę wytchnienia i przyjemności? Zagraniczny wyjazd bardzo często wiąże się jednak ze sporymi wydatkami. Co zrobić, jeśli w portfelu pustki a na dodatkowe wpływy nie ma szans? Aby sfinansować wakacyjny wypoczynek sporo osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki ratalnej. Czy taki sposób finansowania letniego urlopu ma sens? Czy zaciągając zobowiązanie finansowanie nie wpędzimy się w kłopoty?
 

Pożyczka ratalna na wakacje

Zaciągniecie pożyczki na wakacyjny wyjazd wcale nie musi być złym pomysłem. Wszystko zależy jednak od tego, jakie są nasze realne możliwości i aktualna sytuacja finansowa. Chcąc pożyczyć określoną kwotę, możemy zwrócić się do banku lub firmy pożyczkowej, oferującej pożyczki ratalne.

Banki a firmy pożyczkowe - podstawowe różnice

Nie da się ukryć, że zarówno pożyczki bankowe, jak i te, oferowane przez instytucje pozabankowe mają swoje wady i zalety.

Wnioskując o kredyt w banku musisz liczyć się z dość restrykcyjną weryfikacją danych w Biurze Informacji Kredytowej oraz wszelkich bazach nieuczciwych klientów. Jeśli Twoja historia w BIK-u pozostawia wiele do życzenia, masz nikłe szanse na otrzymanie kredytu w banku. Sporym minusem kredytów bankowych jest również konieczność dostarczenia  dokumentów, takich jak np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Starając się o kredyt, będziesz musiał wypełnić długi wniosek, uwzględniający informacje o aktualnych zobowiązaniach finansowych, zarobkach, liczbie osób na utrzymaniu etc. Wniosek kredytowy umożliwi analitykom bankowym ocenę Twojej zdolności kredytowej. Na jego podstawie zdecydują oni, czy będziesz w stanie terminowo spłacać miesięczne raty zaciągniętego zobowiązania.

Firmy pożyczkowe często stanowią doskonałą propozycję dla osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogą wziąć kredytu w banku. Zwracając się do pozabankowej instytucji finansowej masz szanse otrzymać pieniądze nawet mimo niekorzystnej historii w BIK-u. Choć część parabanków poprosi Cię o zaświadczenie o zarobkach, istnieją również takie, które udzielą Ci pożyczki na oświadczenie. Wiele zależy tutaj od wnioskowanej kwoty. Dla przykładu - zaciągając pożyczkę w ProfiCredit przy sporządzeniu jedynie oświadczenia o zarobkach możesz otrzymać pożyczkę w kwocie 4000 zł. Twoje dochody muszą wynosić co najmniej 800 zł netto. Jeśli jednak posiadasz zaświadczenie o zarobkach przewyższających 1200 zł miesięcznie, zostanie Ci zaproponowane do 9000 zł.

Niezaprzeczalnym plusem pozabankowych instytucji finansowych jest szybkość weryfikacji wniosku. Decyzje możesz otrzymać już w ciągu kilkunastu minut!

Porównanie kosztów kredytu w banku i pożyczki ratalnej w parabanku

Trzeba przyznać, że łatwość otrzymania pożyczki w parabanku wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które będziemy musieli ponieść, decydując się na podpisanie umowy z pożyczkodawcą.

Oprócz kosztów odsetek, które w przypadku pożyczek ratalnych wcale nie są wysokie, będziesz musiał pokryć wysokie ubezpieczenia oraz prowizji. W przypadku firm oferujących obsługę domową (np. Provident) trzeba doliczyć jeszcze opłaty za tę usługę.

Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów pożyczek na raty oraz kredytów bankowych.

Zaciągając pożyczkę w kwocie 3000 zł z 6 miesięcznym okresem spłaty w przypadku banków sytuacja przedstawia się następująco:

Już na pierwszy rzut oka widać, że rata pożyczki zaciągniętej w  parabanku jest znacznie wyższa niż rata pożyczki bankowej. Także wartości RRSO, towarzyszce pożyczkom oferowanym przez pozabankowe instytucje finansowe są znacznie większe. RRSO jest roczną rzeczywistą stopą procentową pożyczki. Wartość ta określa ile tak naprawdę kosztują nas pożyczone pieniądze. To nie odsetki, a wartość RRSO powinna być najważniejszym wyznacznikiem opłacalności pożyczki.

Jeśli po analizie swoich możliwości finansowych jesteś pewien, ze chcesz zaciągnąć pożyczkę na wakacje, zgłoś się w tym celu do banku. Jeżeli Twoja przeszłe decyzje finansowe nie okażą się przeszkoda w otrzymaniu gotówki, będzie to zdecydowanie bardziej korzystna forma finansowania wypoczynku.

Nawet, jeśli na decyzję pożyczkową będzie trzeba poczekać dzień lub dwa dni dłużej.

Więcej o pożyczkach na raty znajdziesz na chwilowo.pl

/ Fr/wh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA