Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Co zwiedzić w Warszawie w weekend?

Co zwiedzić w Warszawie w weekend?

Zwiedzanie Warszawy w jeden dzień lub w weekend. Mając ochotę na ciekawy, krótki wyjazd, warto wybrać się do Warszawy. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w trakcie krótkiej wizyty w stolicy. Oto najważniejsze miejsca.
 

City break
W dzisiejszych czasach i zabieganym świecie nie każdy ma czas i możliwość wzięcia dłuższego urlopu, coraz większą popularnością cieszą się zatem wyjazdy zwane potocznie „city break”. Są to kilkudniowe pobyty w mieście, polecane zwłaszcza osobom, które nie lubią biernego wypoczynku. Do najbardziej popularnych wśród polskich turystów destynacji należą: Paryż, Rzym, Londyn, Budapeszt i Barcelona - do każdego z tych miast można dotrzeć z naszego kraju dzięki połączeniom samolotowym oferowanym przez tzw. tanie linie lotnicze. Ale jeśli nie ma się ochoty wsiadać w samolot i opuszczać kraju, przygodę z city break można zacząć od Polski, a konkretnie od Warszawy.

Zwiedzanie Warszawy.
Warszawa oferuje przybyszom mnóstwo atrakcji, mając do dyspozycji stosunkowo mało czasu, trudno podjąć decyzję, które z nich wybrać. Dla ułatwienia zamieszczamy poniżej kilka punktów na mapie stolicy, których absolutnie nie wolno przegapić.

Zwiedzanie Warszawy warto rozpocząć od wizyty na Zamku Królewskim, położonym w samym sercu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO starego miasta. Co prawda zamek jest rekonstrukcją, gdyż oryginalna barokowa budowla została zniszczona w czasie II Wojny Światowej, niemniej jednak architektom udało się dobrze oddać jego pierwotny charakter, jak również zachować liczne dzieła sztuki i oryginalny, bogaty wystrój komnat. Przed zamkiem wznosi się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy, czyli Kolumna Zygmunta, pochodząca z 1644 roku i będącą najstarszym świeckim pomnikiem miasta.

Zamek Królewski w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w WarszawieNa Placu Zamkowym rozpoczyna się tzw. Trakt Królewski, który ciągnie się aż do Wilanowa. Na tak długi spacer trzeba by poświęcić sporo czasu, ale na pewno warto przejść się przynajmniej Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Po drodze podziwiać można między innymi Bazylikę Św. Krzyża, w której znajduje się serce Fryderyka Chopina, Kościół Św. Anny, Bramę Główną Uniwersytetu Warszawskiego, słynny hotel Bristol i przede wszystkim Pałac Prezydencki. Sił po trudach spaceru nabrać można w jednej z licznych kafejek i restauracji na Nowym Świecie. A z Nowego Światu już tylko kawałek dzieli od Alei Jerozolimskich, gdzie można nie tylko zobaczyć rondo im. Charlesa de Gaulle’a i postawioną na nim sztuczną palmę, ale także wsiąść do tramwaju i po kilku minutach znaleźć się u na Placu Defilad, u stóp Pałacu Kultury i Nauki. Jest to najwyższy budynek w Polsce i kolejny znak rozpoznawczy miasta. Wzniesiony został w latach pięćdziesiątych, jako dar narodu radzieckiego dla Polaków, obecnie znajdują się tu między innymi kina, teatry i mieszcząca aż 3000 osób słynna Sala Kongresowa, w której odbywają się rozmaite koncerty i imprezy kulturalne. Będąc w Pałacu Kultury warto wjechać na położony na trzydziestym piętrze, na wysokości 114 m, taras widokowy, by podziwiać wspaniałą panoramę stolicy.

Dwa stosunkowo nowe, ale zdecydowanie warte odwiedzenia miejsca na mapie miasta, to Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.

Muzeum znajduje się na Woli, przy ul. Grzybowskiej. Ekspozycje rozmieszczone są na trzech kondygnacjach, dzięki wykorzystaniu efektów multimedialnych (światło, dźwięk, obraz) zwiedzający mogą interaktywnie uczestniczyć w oglądaniu eksponatów. Muzeum dokumentuje historię Powstania Warszawskiego - okupację i samo Powstanie od godziny „W”, przez akcję „Burza”, aż do powojennych losów powstańców. Nowością jest osobna sala dla dzieci, w której uczą się one historii poprzez zabawę. Wizyta w Muzeum dostarcza silnych wrażeń i wielu wzruszeń, na pewno na długo wyryje się odwiedzającym w pamięci.

Centrum Nauki Kopernik powstało w 2005 roku, znajduje się ono na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Poprzez samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i zabawę można dowiedzieć się tu wielu rzeczy z dziedziny fizyki, chemii, biologii i wielu innych nauk. Centrum to z pewnością wielka frajda dla dzieciaków, ale i dorośli chętnie dają się porwać wirowi wiedzy. Można tu np. na własnej skórze odczuć co dzieje się z podłożem w trakcie trzęsienia ziemi, wybrać się do teatru robotycznego lub pracowni robotycznej, poznać korzenie cywilizacji lub odwiedzić planetarium.

Przy ładnej pogodzie warto odwiedzić zespół pałacowo - parkowy, nazywany Łazienkami Królewskimi oraz położony w pobliżu ogród botaniczny, niezmiernie ciekawy jest również barakowy pałac królewski w Wilanowie, to doskonałe miejsca na spacery.

Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich

Rozrywka i zakupy w Warszawie.
Po trudach i emocjach zwiedzania warto skorzystać z którejś z licznych propozycji kulturalnych, które ma do zaoferowania stolica. Z pewnością ciekawym pomysłem będzie wizyta w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie poczuć się można jak na Broadwayu. Należy tylko pamiętać, aby wcześniej dokonać rezerwacji biletów, gdyż wejściówki na tutejsze spektakle rozchodzą się w błyskawicznym tempie.

Jeśli natomiast relaksem są dla nas zakupy, centrum handlowe Złote Tarasy będzie właściwym miejscem. W tym niezwykle ciekawym architektonicznie budynku znajduje się prawie 200 sklepów różnych marek - każdy znajdzie tu coś dla siebie, na ostatnim piętrze znajdują się lokale gastronomiczne, plac zabaw dla dzieci i kino. Dodatkową zaletą Złotych Tarasów jest ich lokalizacja - w samym centrum miasta, tuż przy Dworcu Centralnym.

Trochę zwiedzania, zabawy, rozrywki i wypoczynku - taki weekend na pewno na długo pozostanie w pamięci.

/ kpl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


kinguska_1
2015-08-28


Dodałabym jeszcze miejsca nie tyle co do zwiedzania ale godne odwiedzenia.. restauracje, lodziarnie czy tego typu. Albo też interesujące, nietuzinkowe hotele. Ja miałam przyjemność mieszkać w Rialto, więc obejrzałam sobie dokładnie uwaga: pierwszy w Polsce hotel s tylu art deco-miód na moje estetyczne serce ;)

somoly57
2014-10-14


Można samemu zwiedzać Warszawę, a można również z przewodnikiem, samemu proponując temat zwiedzania, bądź korzystając z gotowych podpowiedzi, jak to ma miejsce tutaj: http://excellence.travel.pl/wycieczki-po-warszawie-szyte-na-miare/ Wydaje mi się, że to też ciekawa opcja:)

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA