Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Nowym Jorku?

Co zwiedzić w Nowym Jorku?

Zwiedzanie Nowego Jorku, podpowiadamy co warto zobaczyć w najbardziej zaludnionym mieście USA. Nowy Jork, inaczej nazywany „Wielkim Jabłkiem”, to symbol Stanów Zjednoczonych, ich wartości i kultury. To również szczyt marzeń podróżniczych milionów ludzi z całego świata. Nowy Jork chętnie otwiera dla nich swoje podwoje, zobaczmy więc, co turystom podoba się najbardziej.
 

10 kultowych miejsc, które trzeba zwiedzić w Nowym Jorku.
Trudno jest wymienić wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć odwiedzając miasto, ale bez względu na to czy spędzimy w nim tylko jeden dzień, czy też mamy szczęście zostać dłużej, dziesięć poniższych punktów koniecznie trzeba włączyć do planu zwiedzania.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Empire State Building to najbardziej rozpoznawalny i najwyższy budynek Nowego Jorku, jednocześnie trzeci co do wysokości budynek Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów (American Society of Civil Engineers) zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Wysokość Empire State, łącznie z anteną na dachu, to 443 m, co przekłada się na 102 piętra. Aby podziwiać panoramę miasta można wjechać na taras widokowy na 86 piętrze (koszt to 20USD). Obserwatorium otwarte jest codziennie od 8 rano, ostatnia winda wjeżdża na górę o 1:45 w nocy. Drugi taras widokowy znajduje się na 102 piętrze (koszt wjazdu to 37 USD).

Central Park, położony w sercu Manhattanu, zajmuje 341 hektarów powierzchni. To ulubione miejsce mieszkańców miasta i turystów, oaza zieleni w centrum wielkiej metropolii. Można tu biegać, odpoczywać, jeść, zwiedzać, a nawet pójść do ZOO. W parku znajduje się 36 mostów, 21 placów zabaw, 48 rzeźb, pomników i fontann, nie da się opisać wszystkich miejsc, które trzeba w nim zobaczyć. Do najpopularniejszych z nich należą: rzeźba „Alicja w Krainie Czarów”, taras i fontanna Bethesda z rzeźbą Anioła Wody, karuzela, ogród zoologiczny, Strawberry Fields czyli fragment parku poświęcony Johnowi Lennonowi. Zimą szczególnie chętnie odwiedzany jest Wollman Rink, na którym znajduje się lodowisko.

Statua Wolności w Nowym Jorku, fot.wikimedia.org.Statua Wolności jest jednym z głównych z symboli Nowego Jorku, położona jest na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson. Ta prawdopodobnie najsłynniejsza rzeźba świata powstała we Francji i została Amerykanom ofiarowana przez tamtejszy rząd w stuletnią rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Można zwiedzić wnętrze statuy lub wybrać się na taras widokowy znajdujący się w jej koronie. Wejście na najwyższą część ramienia i znicz jest niedostępne dla turystów.

Times Square to plac położony na skrzyżowaniu Broadwayu i 7Alei. Swoją siedzibę mają tutaj największe korporacje, m.in. Conde Nast, Ernst&Young czy MTV. Rozświetlają go niezliczone billboardy i reklamy, tu też co roku odbywa się nowojorski Sylwester pod gołym niebem, ze słynną opadającą kulą i odliczaniem do północy. To jedna z ikon miasta, niesłychanie często pojawiająca się w rozmaitych reklamach telewizyjnych czy filmach.

Kolejny z symboli miasta to Brooklyn Bridge, będący jednocześnie jednym z najstarszych mostów w USA. Łączy on Manhattan z Brooklynem, ma sześć pasów, aleję dla pieszych i ścieżkę rowerową. Spacer mostem zajmuje około pół godziny i gwarantuje niesamowite widoki na dwa okręgi położone po obu jego stronach.

Będąc w Nowym Jorku koniecznie odwiedzić trzeba też The Met - czyli usytuowane w Central Parku Metropolitan Museum of Art. Znajdują się tu unikalne kolekcje dzieł sztuki z całego świata. Jest to zdecydowanie najsłynniejsze muzeum Stanów Zjednoczonych, najstarsze i największe z nich.

9/11 Memorial to z kolei miejsce, które powstało w hołdzie ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Znajduje się ono w punkcie, w którym stały wieże World Trade Center.

Legendarny raj dla miłośników zakupów to 5th Avenue. To tu mieści się dom handlowy Bergdorf Goodman, Barneys i Saks, słynny jubiler Tiffany, butiki takich projektantów, jak Prada, Chanel, Versace, ale także sieciówki, jak GAP, Zara czy Sephora. Na Piątej Alei znajduje się również największa katedra w USA, czyli katedra Św. Patryka. Wybudowana została w stylu neogotyckim, jest piękna i monumentalna, warto ją zobaczyć chociażby z zewnątrz.

Nazwę Broadway znają miłośnicy kultury na całym świecie - to jedna z głównych dzielnic Manhattanu i zarazem centrum teatralne kraju. Przedstawienia na Broadwayu są niepowtarzalne, z reguły posiadają wspaniałą obsadę, która gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie, koniecznie trzeba zobaczyć chociaż jedno z nich.

Listę dziesięciu najważniejszych punktów na turystycznej mapie Nowego Jorku zamyka Grand Central Station - zabytkowy dworzec kolejowy, otwarty w 1871 roku. To największy dworzec kolejowy na świecie pod względem liczby peronów, znajduje się tu też 68 sklepów i 35 punktów gastronomicznych. Główny hall ma 84 metrów długości i 37 metrów szerokości, jest wysoki na 38 metrów. Jego najbardziej znany punkt to zegar mający 4 tarcze, które są wykonane z opalu, a ich wartość wycenia się na ponad 10 milionów USD.

Wrażenia nie do podrobienia.
Nowy Jork to wielonarodowy i wielokulturowy tygiel, miasto, które nigdy nie zasypia i w którym nic nie jest niemożliwe. Według Franka Sinatry jeśli uda Ci się tutaj, uda Ci się wszędzie. To miejsce akcji wielu filmów i seriali, od lat przyciągające turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć i poczuć magię tego miasta. Nowy Jork jest wielki, zatłoczony i jedyny w swoim rodzaju. Każdy z pięciu okręgów ma swoją unikalną atmosferę, odmienną i zarazem pasującą do miasta jako całości. Miasto oferuje niezliczone atrakcje turystyczne, kulturalne, rozrywkowe i masę punktów gastronomicznych o niezmiernie zróżnicowanym poziomie cen. Nowy Jork oszałamia, oczarowuje i sprawia, że chce się tu zostać na zawsze.

/ kpl, fot.wikimedia.org/Sterilgutassistentin /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA