Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Bydgoszczy?

Co zwiedzić w Bydgoszczy?

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - powiedzenie to często doskonale sprawdza się w przypadku turystyki krajowej. Zwiedzając kolejne, niejednokrotnie bardzo odległe i egzotyczne zakątki świata, jakże łatwo zapominamy ile wspaniałych miejsc nasz własny kraj ma do zaoferowania. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Bydgoszcz, sprawdźmy zatem co szczególnie warto zwiedzić przebywając w tym mieście.
 

Bydgoszcz.
Bydgoszcz to miasto położone w województwie kujawsko - pomorskim, będące jednym z największym miast naszego kraju. To ważny port rzeczny, który łączy śródlądowe drogi wodne Europy Wschodniej z Europą Zachodnią - miasto słynie z najstarszej w Polsce, czynnej sztucznej drogi wodnej (tzw. Kanał Bydgoski). To również ważny ośrodek muzyczny, dzięki wspaniałej filharmonii i nowoczesnej operze.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Stare Miasto i Wyspa Młyńska.
Bydgoskie stare miasto jest stosunkowo niewielkie, aczkolwiek niesłychanie malowniczo położone - w zakolu rzeki Brdy. Zwiedzanie rozpocząć można od Starego Rynku, by stąd kierować się w stronę rzeki. Jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej charakterystycznych punktów miasta jest zespół zabytkowych spichrzy nad Brdą, w których mieści się Muzeum Miasta Bydgoszczy. Najbardziej urokliwym miejscem Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska, której zabytkowa architektura nazywana jest „Wenecją Bydgoską”. To wspaniałe miejsce na długie spacery - woda, zieleń i wtopione w to bulwary tworzą niesamowity klimat, to również raj dla amatorów fotografii. W przeszłości na Wyspę Młyńską składały się trzy wyspy, obecnie jest to jedna, połączona groblą, wyspa, którą przecina kanał Zbożowy i kanał Międzywodzie, mający charakter kaskady. Koniecznie zwrócić uwagę na trzeba na pochodzącą z XVII wieku mennicę, w której utworzono Europejskie Muzeum Pieniądza. Pośrodku wyspy znajduje się część wypoczynkowa, w sercu której mieści się amfiteatr i plac zabaw dla dzieci. Nieopodal mieści się też miejska plaża, której piasek sprowadzony został z Międzyzdrojów. Wyspa połączona jest z Państwową Operą w Bydgoszczy, nazywaną Opera Nova. Oryginalny kształt budynku, nocą efektownie podświetlany, porównywany jest do opery w Sydney. Wyspa Młyńska to również świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych - przy nowej marinie działa wypożyczalnia sprzętu, dzięki której można podziwiać uroki miasta z pokładu kajaka czy łódki.

Miłośnicy zabytków koniecznie powinni odwiedzić Katedrę pod wezwaniem Św. Marcina i Św. Mikołaja, stanowiącą najstarszy zabytkowy budynek w mieście. Zwrócić uwagę trzeba również na pozostałości XV - wiecznych murów miejskich oraz dawnej fosy miejskiej.

Widok na Bydgoszcz z mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Pomniki i rzeźby.
Bydgoszcz to miasto pomników i rzeźb, jest ich tutaj aż ponad 50. Jednym z najciekawszych jest tzw. „Przechodzący przez rzekę” czyli zawieszona nad Brdą postać mężczyzny trzymającego żerdź i strzałę, z oddali figura zdaje się balansować w powietrzu. Innym, niezmiernie ciekawym pomnikiem jest monumentalna figura Kazimierza Wielkiego. Na Starym Rynku, w oknie jednej z kamienic, zobaczyć można postać Pana Twardowskiego. Jest to jednak możliwe jedynie 2 razy dziennie, o godzinie 13:13 i 21:13, słynny czarnoksiężnik pokazuje się zaledwie przez 2 minuty, kłania się i pozdrawia zgromadzoną publiczność ręką, po czym znika. Przedstawieniu towarzyszą efekty dźwiękowe i świetlne. Nie można również zapomnieć o słynnej bydgoskiej „Łuczniczce”, która uważana jest za jednej z najważniejszych symboli miasta. Na Starym Rynku warto zwrócić uwagę na uroczą rzeźbę - fontannę, przedstawiającą dwoje dzieci bawiących się z gęsią.

Secesyjny urok miasta i dzielnica muzyczna.
Przebywając w Bydgoszczy warto odwiedzić również tutejsze śródmieście, by zobaczyć piękne secesyjne i neobarokowe kamienice. Niestety nie wszystkie z nich są odnowione, część jest wciąż zaniedbania, mimo to dzielnica ta ma jednak niewątpliwy urok. Inny, ciekawy zakątek to dzielnica muzyczna, słynąca z licznych parków, ogrodów i umieszczonych wśród nich imponujących willi.

Zabytki militarne.
Bydgoszcz słynie również z pozostałości po II wojnie światowej. Najciekawszym obiektem jest podziemna trasa turystyczna, znajdująca się na terenie dawnej fabryki DAG. Ponadto, w okolicy miasta znaleźć można wiele schronów przeciwlotniczych i innych obiektów wojskowych.

Mimo, iż Bydgoszcz nie należy do czołówki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce, ma jednak przybyszom sporo do zaoferowania. Dodatkowego uroku miejscu dodaje wiele różnych knajpek, restauracji i kafejek, rozsianych po mieście. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaplanować wypad do Bydgoszczy, niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.

/ kpl, fot. Pit1233, licencja public domain /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA