Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić na Gran Canarii?

Co zwiedzić na Gran Canarii?

Zwiedzanie Gran Canarii w praktyce. Co warto zobaczyć? Kanaryjczycy znani są z niechęci do podróżowania. Brak chęci wyjazdów argumentują mówiąc, że Gran Canaria jest całym kontynentem w miniaturze. I mają rację. Sprawdźmy więc, co warto zobaczyć na Gran Canarii.
 

Na niewielkiej wyspie znaleźć można wszystko, czego zwiedzanie mogłoby zająć całe życie - począwszy od pięknych plaż, przez wysokie góry, tropikalne lasy aż do pustynnych krajobrazów. Gran Canaria to prawdziwa perła archipelagu!

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Najlepszy klimat
Stolicą wyspy oraz największym miastem archipelagu jest Las Palmas de Gran Canaria. Metropolia znana jest od stuleci - niegdyś budziła przerażenie wśród żeglarzy transportujących na statkach trzcinę cukrową, ponieważ była główną siedzibą piratów. Dziś natomiast jest jednym z najpopularniejszych kurortów na świecie. Pierwszy hotel na wyspie powstał już pod koniec XIX w. i działa do teraz. Santa Catalina mimo upływu lat nadal jest synonimem luksusu i najbardziej prestiżowym obiektem na wyspie.

Katedra św. Anny w Las PalmasJednymi z większych atrakcji miasta są niewątpliwie: Katedra św. Anny oraz tzw. Dom Kolumba. Oprócz obleganych przez turystów miejsc warto również zobaczyć prawdziwe życie Kanaryjczyków, wystarczy oddalić się od głównych arterii miasta i kluczyć wąskimi uliczkami.

Warunki klimatyczne panujące na wyspie sprawiły, że miasto zostało wyróżnione mianem najlepszego kurortu na świecie. W plebiscycie udział brało 600 miejsc turystycznych, jednak doskonałe usłonecznienie i chłodzące działanie prądów morskich sprawiło, że właśnie Las Palmas zostało zwycięzcą.

Sen szejka
Jedną z najchętniej odwiedzanych przez młodych ludzi miejscowości jest Puerto Rico. Już sam widok kurortu robi ogromne wrażenie - białe, nowoczesne hotele kontrastują z ciemnymi, wulkanicznymi zboczami. Obiekty zdają się być w cudowny sposób przyczepione do stromych urwisk.

Ogromnym powodzeniem cieszy się miejscowa piaszczysta plaża, na którą ściągają wycieczki z całego południa wyspy. Każdy z turystów chce zobaczyć nieskazitelnie białą plażę - namiastkę Dubaju w samym sercu hiszpańskiego archipelagu. Brzeg nie powstał w sposób naturalny - niezadowolony z wyglądu ciemnej, wulkanicznej plaży, inwestor hotelu (plotki mówią, iż był nim jeden z emirackich szejków) postanowił przetransportować piasek z Sahary tak, by rzeczywistość stała się godna jego wyobrażeniom. W ten właśnie sposób powstała jedna z największych atrakcji tej części wyspy.

Oprócz plaży, Puerto Rico słynie ze wspaniałego deptaka, który ciągnie się od centrum miejscowości aż do zawieszonej nad klifowym wybrzeżem kładki. Jest to również rozrywkowa stolica wyspy - właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze i najlepsze kluby i dyskoteki.

Wydmy w MaspalomasFatamorgana
Dużo spokojniejsze od Puerto Rico jest Maspalomas. Miejscowość słynie z ekosystemu wysokich, nadmorskich wydm, które są jednym z najpopularniejszych motywów na widokówkach z Gran Canarii. Mimo iż teren piaskowych wzniesień jest chroniony, turyści po uiszczeniu odpowiedniej opłaty mogą plażować tam całymi dniami. Wydmy skutecznie chronią od wiatru, brak ruchu powietrza sprawia iż temperatury w Maspalomas są znacznie wyższe niż w pozostałych częściach wyspy.

Nie tylko wydmy wyróżniają Maspalomas na tle innych miejscowości. Uwagę turystów zwraca również niska, willowa zabudowa. W miejscowości na próżno szukać wielkich apartamentowców i rozległych hoteli - molochów. Wszystkie budynki, oprócz centrum handlowego w sercu miasteczka są niewielkich rozmiarów. Maspalomas urzeka spokojem i harmonią.

Kanaryjska Wenecja
Na miniaturowej wersji kontynentu nie mogło zabraknąć Wenecji. Na Wyspach Kanaryjskich rolę włoskiego miasta doskonale odgrywa Puerto de Mogan. Do miejscowości prowadzi wąska droga, oplatająca zbocza stromych ścian górskich, tworząca efektowne serpentyny. Widok jaki roztacza się z dróg dojazdowych jest doskonałą zapowiedzią wrażeń, których dostarcza kurort. Zadbane uliczki, urocze sklepy oferujące lokalne wyroby, kwitnące klomby oraz port z dziesiątkami luksusowych łodzi sprawiają wrażenie wakacyjnej idylli. Puerto de Mogan jest stworzone do beztroskiego wypoczynku!

Serce wyspy
Atrakcje Gran Canarii nie skupiają się wyłącznie na jej wybrzeżach. Niezwykle interesujące jest również wnętrze wyspy. Zwiedzanie można zacząć od wjazdu na najwyższy szczyt, liczący 1949 m. n.p.m. Pozo de Las Nieves bądź tzw. Skałę Mgieł skąd rozpościera się widok na całą wyspę. W pobliżu obu punktów znajduje się mnóstwo miejscowości o niezwiązanym z turystyką charakterze, które warto odwiedzić ze względu na niespotykaną gościnność mieszkańców, charakterystyczną architekturę oraz możliwość nabycia wyrobów lokalnych (miodu z kwiatów opuncji, miodu z kawałkami orzeszków bądź miejscowych odmian rumu).

Wielu turystów przyciągają hodowle bananów, których jednym z głównych eksporterów jest właśnie Gran Canaria. Podczas jednodniowych wycieczek można dowiedzieć się, jak kapryśną rośliną jest bananowiec i jak wielu starań należy dołożyć, by jego owoce odpowiednio się rozwijały. Wizyta jest również szansą na skosztowanie unikatowych wyrobów z bananów!

Wyspa możliwości
Gran Canaria jest miejscem niezwykłym. Rzadko kiedy zdarza się by turystyczne destynacje łączyły w sobie piękno natury, ciekawą historię i świetne zagospodarowanie. Wyspa jest doskonałym miejscem na wypoczynek w każdej formie i postaci, jaką sobie tylko turysta może wyobrazić!

/ mkn, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: