Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Choroby przewlekłe, a ubezpieczenie turystyczne. Czy na pewno masz gwarancję pokrycia kosztów?

Choroby przewlekłe, a ubezpieczenie turystyczne. Czy na pewno masz gwarancję pokrycia kosztów?

Kupując ubezpieczenie turystyczne na wakacje klient oczekuje, że w razie potrzeby wszystkie koszty leczenia zostaną pokryte w ramach posiadanej polisy. Może się jednak okazać, że w niektórych przypadkach koszty medyczne nie zostaną zrefundowane w całości lub części. Kiedy tak się dzieje?
 

Gdy suma ubezpieczenia jest za niska...

Pierwsza sytuacja to niewystarczający limit sumy ubezpieczenia określony przez klienta na polisie. Zakup polisy z kosztami leczenia na 50 000 zł do USA, może okazać się niewystarczający. Leczenie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii jest bardzo kosztowne, dlatego wyjeżdżając w tym kierunku warto wybrać polisę z kosztami leczenia na co najmniej 200 000 zł. Jeśli klient ma polisę z kosztami leczenia do wysokości 50 000 zł, a na wyjeździe zachoruje lub będzie mieć wypadek, którego koszty leczenia wyniosą 90 000 zł, to z własnej kieszeni będzie musiał pokryć różnicę (40 000 zł).

Gdy polisa turystyczna nie obejmuje chorób przewlekłych...

Druga sytuacja to taka, gdy polisa nie obejmuje zakresem chorób przewlekłych, a podczas wyjazdu zagranicznego stan zdrowia ubezpieczonego pogorszy się w związku ze schorzeniem, na które choruje od lat. W większości towarzystw ubezpieczeń, ochrona od zaostrzenia chorób przewlekłych stanowi dodatkowy zakres, o wyborze którego klient musi pamiętać podczas zakupu ubezpieczenia. Na rynku są jednak także dobre praktyki, które stosuje np. UNIQA, w ramach których klienci mają zapewnione pokrycie kosztów związanych z zaostrzeniem choroby przewlekłej na wyjeździe bez opłacenia dodatkowej składki. To ważne przede wszystkim dlatego, że mało który klient jest świadomy, że koszty leczenia w zakresie podstawowym nie obejmują sytuacji związanych z przewlekłym chorowaniem.

A co to właściwie jest choroba przewlekła?

Choroba przewlekła charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem i jest ona potwierdzona przez dokumentację medyczną. Jeśli ubezpieczony leczył się lub leczy na dane schorzenie od dłuższy czasu, a jego stan zdrowia pogorszył się w wyniku tej choroby na wyjeździe to będzie to traktowane jako zaostrzenie choroby przewlekłej. Jeśli natomiast ubezpieczony podczas pobytu za granicą trafił do szpitala z podejrzeniem zapalenia oskrzeli, a stwierdzono u niego w wyniku badań medycznych astmę, to diagnoza tego schorzenia zostanie uznana jako nagłe zdarzenie, a nie zaostrzenie choroby przewlekłej. Oczywiście przy założeniu, że ubezpieczony nie wiedział, że choruję na astmę.

Przykładowa lista chorób przewlekłych obejmuje m.in. astmę i przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia i wieńcowe, nowotwory, cukrzycę, epilepsję, alergie, Alzheimera, Parkinsona , osteoporoza, niedoczynność tarczycy.

Świadomy, zawsze dobrze ubezpieczony

Nie każdy klient wyjeżdżający na wyjazd zagraniczny i kupujący dla siebie i rodziny polisę na wakacje musi być świadomy konstrukcji ubezpieczenia. Dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczenia były proste w swojej konstrukcji (jak ubezpieczenie turystyczne Radość Odkrywania). Patrząc na proces decyzyjny klienta, ważne jest to, aby przy zakupie nie kierował się tylko i wyłącznie ceną za polisę, ale przede wszystkim zakresem. Czasem na pierwszy rzut oka, ubezpieczenia wydają się takie same lub co najmniej bardzo podobne, ale po dłuższej analizie może się okazać, że będzie trzeba dokupić dodatkowe opcje jak z chorobami przewlekłymi. W UNIQA osoby chorujące przewlekle mogą bez stresu kupić ubezpieczenie turystyczne, które w ramach składki podstawowej zapewni im pokrycie wszystkich kosztów leczenia do wysokości limitu, który sobie ustalą. Może to być nawet 500 000 zł.

Jeśli jednak osoby cierpiące na choroby przewlekłe planują kupić polisę od innego ubezpieczyciela, warto aby sprawdziły, czy mają w zakresie podstawowym lub dodatkowym ujęte koszty leczenia schorzeń przewklekłych.


Artykuł sponsorowany

 
/ FrWh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA