Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Architektura Poznania - jakie budynki warto zobaczyć

Architektura Poznania - jakie budynki warto zobaczyć

Stolica Wielkopolski to jeden z tych punktów na mapie kraju, który trzeba odwiedzić. Poza zwiedzaniem zabytków i wybranych obiektów, warto zapoznać się również z wyjątkową architekturą tego malowniczego, położonego nad Wartą miasta. Można znaleźć tu wiele budynków, które nie tylko zachwycają wyglądem i swoją estetyką, ale także bogatą historią.
 

Okrąglak

Nie sposób nie wymienić tej budowli jako pierwszej, ponieważ do dziś wzbudza ona niemałe kontrowersje. Dom Towarowy zbudowany został w latach 1949-1954 i od 2003 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Zaprojektował go Marek Leykam i choć panowały wtedy czasy socrealizmu, to udało się przeforsować koncepcję obiektu jako modernistycznego budynku. Tak powstała perła architektury miasta, czyli walcowata bryła, która prawie w całości jest przeszklona. Parter został przesunięty w tył względem wyższych kondygnacji, co dodało budynkowi lekkości. Pośrodku pięter zlokalizowana jest okrągła klatka schodowa, posiadająca trzy biegi schodów. Po 1989 roku obiekt zaczął tracić swój handlowy charakter i przez wiele lat ciągle zmieniał się pomysł na jego wykorzystanie. Ostatecznie w 2009 roku Okrąglak przejęła prywatna firma, postanawiając przekształcenie go w nowoczesne centrum biurowo-usługowe.

Posnania

Centrum handlowe liczy 100 tys. m2 powierzchni, co czyni z niego największą galerię handlową w Wielkopolsce. W środku znajduje się ponad 220 butików, 40 kawiarni oraz kino i kręgielnia itd. - można zrobić tu nie tylko zakupy, ale także skorzystać z oferty usługowej, w skład której wchodzi m.in. pomoc konsjerża. Za projekt galerii odpowiada amerykańska pracownia RTKL. Główne wejście do centrum jest szklaną fasadą, prezentującą się niezwykle widowiskowo zwłaszcza wieczorami. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością nie tylko rozwiązania architektoniczne, ale również aranżacja wnętrz i sztuka, którą można odnaleźć w środku. Posnania skrywa prace m.in. takiego artysty jak David Mesguich, który stworzył rzeźbę stojącą przed budynkiem. Inne prace tego autora można podziwiać również we wnętrzach. Poza nimi w środku znaleźć można też rzeźby innych sławnych artystów, w tym tych z zagranicy. Wnętrze galerii jest lśniąco białe, a oświetlenie podkreśla całą konstrukcję budynku. Można tutaj nie tylko zrobić zakupy czy zjeść obiad, ale też wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, mających miejsce na terenie obiektu.

Hala sportowo-widowiskowa Arena

Projekt autorstwa Jerzego Turzenieckiego zrealizowany został w latach 1972-1974 i inspirowany był rzymskim Małym Pałacem Sportu. Obiekt wybudowano na planie koła, a sam dach to blacha aluminiowa barwiona na złoty kolor, która została załamana na łączeniach poszczególnych podpór. W środku znajduje się ponad 4 tys. miejsc siedzących na trybunach. Najczęściej organizowane są tutaj imprezy sportowe (targi), koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Arena ma aż 13 500 m2 powierzchni użytkowej, a wysokość kopuły wynosi 28 metrów.

/ frWhi /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA